Barevný květákový salát

Zář 29

Barevný květákový salát

Květák – někdy a někým neprávem opomíjená zelenina. Každý z nás určitě zná smažený květák, který bývá nedílnou součástí nabídky vegetariánských jídel v běžných restauracích. Přestože smažená jídla doma v podstatě nevařím, musím se přiznat, že si tak dvakrát v roce smažený květák prostě dám. Někdy ho vystřídám se smaženým sýrem. Květák pak existuje ještě v podobě květákového mozečku – podivná míchaná věc, která ne každému chutná.

Květák neboli lidově karfiol (Brassica oleracea convar. botrytis)

Květák je zelenina příbuzná kapustě a zelí. Mark Twain, který měl květák v oblibě, o něm dokonce napsal: „Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským vzděláním“. Květák patří mezi nejdůležitější zeleninu s protirakovinnými účinky a jeho pravidelná konzumace značně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva i dalších orgánů. Je skvělou součástí zdravé výživy a perfektní součástí jídelníčku, pokud jste se dali a redukční dietu nebo si třeba jen chcete udržet dobrou postavu.

Květák obsahuje řadu vitamínů, zejména řady B – B1, B2, B6, niacin, kyselinu listovou a pantotenovou, vitamín A, C, E, K a biotin. Z minerálů pak vápník, draslík, sodík, hořčík, mangan, železo, zinek, fosfor, síru a molybden. Dále má organické kyseliny, vlákninu, bílkoviny, enzymy, silice a řadu dalších důležitých látek. Květák přispívá ke zlepšení obranyschopnosti organismu, brání vzniku osteoporózy, lámavosti nehtů a má i příznivý vliv na tvorbu kolagenu. Květák není ale vhodný pro nemocné se dnou a chronickým zánětem jater a žlučníku, protože obsahuje puriny.

Bílé růžice květáku, které konzumujeme, nejsou květy, ale zdužnatělé stonky a větévky. Některé důležité látky v květáku se dlouhým vařením ničí, proto je nejlepší ho jíst syrový, lehce vařený nebo ohřátý v mikrovlnné troubě. Před kuchyňskou úpravou ponoříme květák do osolené vody, aby odplaval hmyz. Vaříme ho tak, že jej dáme do vařící vody a povaříme odkrytý, aby unikaly pachy. Trocha mléka přidaná do vody pomůže tomu, aby květák zůstal bílý. Vaříme-li jej na salát, můžeme do vody přidat trochu octa nebo citrónové šťávy.

zdroj: internet

Když se vám dostanou do ruky barevné květáky, jaké jsem náhodou koupila, byl by hřích je naprosto rozvařit nebo osmažit. Zkusme tedy třeba křupavý a barevný salát.

Na salát jsem si připravila:

  • 3 menší květáky různých barev
  • 2 červené papriky
  • 100 g italské mortadely

Krásně barevné květáky...

Na zálivku:

  • šťávu z jednoho pomeranče
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce vinného octa
  • 2 lžičky medu
  • 2 snítky kopru
  • čerstvě mletý pepř
  • na posypání Fleur de sel

Vynikající sladká zálivka...

Větší růžičky dobře opláchnutého květáku jsem dala vařit do páry asi na dobu 20 minut. Lépe je vařit každou z barev zvlášť kvůli velikosti hrnce a také kvůli možnému prolnutí barev. Výsledný efekt na talíři by pak nebyl takový.

Současně s tím jsem si na těžké pánvi na sucho opekla dvě papriky tak, aby se vytvořily černé puchýřky. Lépe by bylo použít na pečení a následné loupání papriky kalifornské, ale ty v obchodě zrovna nebyly.

Papriky po opečení ze všech stran uzavřeme na pár minut do plastové krabičky na potraviny nebo pevně neprodyšně zabalíme do mikrotenového sáčku. Pečené puchýřky zvlhnou a papriky se budou dobře loupat.

Papriky opečeme a později oloupeme...

Zchladlý květák naaranžujeme na talíř, posypeme na proužky nakrájenou pečenou a oloupanou paprikou. Mortadelu nakrájíme na tenké proužky a květák jí ledabyle poházíme.

:-))

Vše bohatě zalijeme příjemně nasládlou koprovou zálivkou, kterou získáme smícháním jemně nasekaného kopru a všech výše uvedených ingrediencí, s výjimkou Fleur de sel. Tou solíme jednotlivé porce až na talíři podle vlastní chuti.

:-)

Dobrou chuť!

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *