Bolzano – univerzita, trhy a ledový muž

Bře 16

Bolzano – univerzita, trhy a ledový muž

Dovolená na horách je za námi, uteklo to rychle. Kvalita sněhu byla vysoká díky mrazivému, ale nádherně slunečnému počasí. Odpočívat během lyžování se však musí a tak jsme sem tam na chvilku usedli baru přímo na sjezdovce. Letos se objevila novinka, která se zřejmě pro tuto sezónu stala naprostým hitem: Koktejl Veneziana. Nesmírně osvěžující směs nádherné barvy, která vám ihned zachutná. Připravit si tento koktejl můžete i doma. Smíchejte: 1 díl sodovky, 1 díl Prosecco, 1 díl Aperolu. Přidejte řez nejlépe červeného pomeranče a podávejte s ledem. Paráda.

Hit letošní sezóny: Veneziana...

Jako vždy jsme si, nejen kvůli odpočinku, jeden den vyplnili výletem. Tentokrát jsme navštívili Bolzano (německy Bozen). Je to město v regionu Trentino-Alto Adige v severní Itálii, správní středisko autonomní provincie Bolzano (zvaná také Jižní Tyrolsko).

Do města jsme přijeli na autobusové nádraží, které se nachází těsně vedle vlakového. Nádraží vévodí vysoká budova známá z mnoha záběrů tohoto známého města (na fotce vpravo dole). Pěšky jsme došli na hlavní náměstí ve středověké části města: Piazza Walther von der Vogelweide, které nese svůj název podle básníkovy sochy uprostřed. Na jednom z okrajů téhož náměstí jsme si prohlédli gotickou katedrálu.

Aby byl výčet těch nejhlavnějších památek z města Bolzana úplný, musím se zmínit také o Vítězném oblouku – Monumento alla Vittoria, který se nachází v jiné části města. Byl postaven mezi válkami a umístěn zhruba na střetu mezi německou historickou a italskou novou částí města.

Nejznámější místa...

Cestou přes most od Vítězného oblouku (zpět do staré části města) je už z dálky vidět budova Městského muzea. Hned za ní se nachází Archeologické muzeum, na jehož návštěvu jsem se velmi těšila. Toto muzeum je proslaveno tím, že je zde uložen ledový muž zvaný Ötzi. Měli jsme ovšem smůlu, muzeum bylo téměř přesně ve dnech našeho pobytu zavřené. Znovu otevřeno bylo vlastně až těsně po našem návratu domů.

Městské muzeum...

Prošli jsme kolem známé univerzity Libera Universitá Di Bolzano, která je trojjazyčná (německá, italská a anglická).

Univerzita...

Nejen zde bylo vidět, že kolo je ve zdejších městech základním dopravním prostředkem. Jak ekologické, praktické a zdravé!

Nedaleko muzea a univerzity je místo, kde se denně konají trhy. Zelenina, květiny, sušená rajčata i sušené houby, sýry, klobásy, sušená šunka, čerstvé těstoviny, sušené ovoce, olivové oleje, chléb a preclíky. Přesto, že bylo docela chladno, ten pohled mne naprosto zahřál. Podívejte…

Trh...Nechyběly dokonce ani ústřice. A co mne na trzích „venku“ ještě fascinuje? Že mandarinky, pomeranče i citróny mají vždy lístečky 🙂

Trh2...

Sýry, Tyrolský špek, klobásky, čerstvé těstoviny…

Šunka a sýr na trhu...

Na vystavených hruškách jsem si všimla, že jejich stopka je na konci zalita voskem. Napadlo mne, že je to prevence před vysycháním nebo kažením plodu? Nebo to má jiný důvod? Napište mi ho, moc ráda se poučím.

Trh3...Azurové nebe a slunce umocňovalo náš nadšený pocit z krás tohoto města. Procházeli jsme městem, prohlíželi si úzké i široké ulice s krásnými domy a spoustu dalších historických památek. Při pohledu trochu výš bylo vidět vysoké, zalesněné a zasněžené hory.

Ve městě...

Také nám neuniklo pár zajímavostí. Třeba ta, že památek ve měste Bolzano je více, než stačíte projít za jeden den. Že psi možná umí číst, že poštovní auto je jen pro jednoho, že některé sochy jsou živé a že most přes řeku s názvem Talvera je plný popsaných visacích zámků od zamilovaných dvojic.

Potřehy...

Při zpáteční cestě jsme si ve vlaku pochvalovali, jak se výlet vydařil a těšili se na další den na svahu.

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *