Čokoládová pěna – Mousse au chocolat

Kvě 31

Čokoládová pěna – Mousse au chocolat

Čokoládová pěna je nejlehčí, nejrychlejší a také jeden z nejoblíbenějších dezertů. Neznám snad nikoho, kdo ji nerad. A teď, v chřestové sezóně, kdy si moc ráda dopřávám chřest s holandskou omáčkou, mi často v kuchyni zbývají právě bílky. Takže výroba čokoládové pěny se prostě nabízí.

Na čtyři porce si připravíme:

• 3 vaječné bílky
• špetku soli
• 100 g kvalitní čokolády (nejméně 75%)
• tenký plátek másla
• 200 g smetany ke šlehání

• šlehačku na dozdobení
• sušené jedlé květy na dozdobení

Začneme tím, že čokoládu nalámeme na co nejmenší kousky, přidáme k nim máslo a vše ve vodní lázni, tj. v misce, která se dnem dotýká vroucí vody, rozpustíme. Promícháním kontrolujeme, zda jsou všechny kousky rozpuštěny a nádobu odstavíme ze sporáku. S rozpouštěním čokolády v mikrovlnné troubě, která bývá často doporučována, jsem před lety měla špatnou zkušenost – čokoláda se srazila. Při rozpouštění se tedy jednoznačně přikláním ke sporáku a vodní lázni.

Pevný sníh budeme šlehat v dokonale odmaštěné nádobě. Používám pro tuto činnost robota, který během několika minut vytvoří naprosto dokonalý sníh. Lépe vyšleháme bílky, které mají pokojovou teplotu. Lépe je také použít bílky klidně i pár dní v lednici uzavřené ve sklenici. Před šleháním je pouze necháme na lince získat pokojovou teplotu. Do bílků přidáme špetku soli.

Teď je na řadě vyšlehat smetanu. Tyčovým mixérem s dolní „bublinou“ máme šlehačku také za 2- 3 minuty.

Mírně zchladlou rozpuštěnou čokoládu stěrkou opatrně zapracováváme do vyšlehaného sněhu. Sníh tím mírně ztratí na objemu, ale ten mu v zápětí dodá vyšlehaná smetana. Tu, opět po částech, přidáváme do čokoládové hmoty. Velmi důkladně, ode dna a současně zlehka promícháváme stěrkou. (Existují verze čokoládové pěny, kdy pouze smícháme vyšlehané bílky s rozpuštěnou čokoládou. Je velmi lehká, trochu tmavší, ale ne tak pevná. Je velmi citlivá na teplotu skladování a na zacházení vůbec (převoz atd.)

Pěnou naplníme sklenice nebo nádobky, ve kterých budeme podávat. Každou z nich zakryjeme potravinovou fólií, aby povrch nezaschl a necháme vychladit nejlépe do druhého dne.

V kombinaci s čokoládou mám moc ráda spíše kyselejší ovoce. Nejraději asi používám physalis – mochyně nebo také židovskou třešeň. Každý plod je v obalu, který svým tvarem připomíná miniaturní lampión. Plod uvnitř je sladký, s malinkými zrníčky. Je také aromatický a zároveň trochu nakyslý. Pro mne dokonalost. Stejně tak se k pěně výborně hodí mučenka neboli passionfruit. Lehounce nakyslá a aromaticky omamná chuť.

Čokoládovou pěnu můžeme ale klidně ozdobit trochou šlehačky a sušenými jedlými květy. Já použila směs „Všechno nejmilejší“ od Sonnentor.

Tato čokoládová pěna je krásně pevná a současně má požadovanou bublinkovou texturu. Čokoládovou pěnu podáváme dobře vychlazenou.

Dobrou chuť!

Share

2 comments

  1. Mnaaaam toto musím vyskúšať

    • Pavlína
      Pavlína /

      Adi, to rozhodně ano! 🙂 Měj se moc krásně, P.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *