Dvakrát meruňková zavařenina

Srp 02

Dvakrát meruňková zavařenina

A opět tu mám meruňky, tentokrát zavařeninu. Zatím jsem vyzkoušela dva druhy, příští rok možná přidám ještě s levandulí, protože sorbet v této kombinaci je opravdu lahodný.

Meruňková zavařenina s vanilkou

 • 1800 g meruněk
 • 1 sáček (500 g) želírovacího cukru 3:1
 • 2 vanilkové lusky

Meruňky se zázvorem

 • 1800 g meruněk
 • 1 sáček (500 g) želírovacího cukru 3:1
 • strouhaný zázvor o velikosti asi jednoho a půl vlašského ořechu

Při přípravě obou zavařenin postupujeme kromě dochucení stejně. Meruňky dobře omyjeme, vypeckujeme a každou polovinu ještě překrojíme na čtyři části. V hrnci pak meruňky rozmačkáme šťouchadlem na brambory. Záleží na stupni zralosti meruněk, ale i tak budete mít v zavařenině „extra velké kousky ovoce“. Přidáme rozpůlené vanilkové lusky i vanilková semínka, která jsme nožem vyškrábli zevnitř. V případě zázvorové zavařeniny přidáme oloupaný a nastrouhaný zázvor i se šťávou, která vznikla strouháním.

Promícháme se sáčkem želírovacího cukru. Udávaný poměr je 500g cukru na 1,5 kg ovoce, ale klidně dávám ovoce 1,8 kg. Zavařenina bude sladká i tak a navíc se bude báječně hodit zejména k sýru. To nám kdysi poradila naše paní domácí Aimee ve Francii. Ta kombinace je opravdu skvělá.

Poté už postupujeme obvyklým způsobem. Za stálého míchání necháme asi pět minut probublávat. Z vanilkové vyjmeme pinzetou před naléváním vanilkové lusky. Horkou zavařeninu nalijeme do vařící vodou vymytých a vysušených sklenic, uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Až zavařenina zcela vychladne, uložíme ji do sklepa nebo na jiné chladnější místo.

Pokud by se vám hodila etiketa na skleničky se zavařeninou, je zde:

meruňková zavařenina

Share

4 komentáře

 1. Juu merunky! Tie milujem. Chvalim novy vzhlad stranky. Velmi pekne 🙂

  • Pavlína
   Pavlína /

   Míšo, díky. Však na Tvém blogu je také krásně 😀 Meruňky jsou doslova slunce a prostě patří k létu, také je mám moc ráda a navíc jsou mooc zdravé.
   Měj se krásně 🙂
   P.

 2. Tuhle dělá babičku sice trošku jinak, ale i tak je dobrá, já ti děkuji za tip. A moc bych chtěla pochválit novou stránku 🙂

  • Pavlína
   Pavlína /

   Sabino, díky. Budu se těšit na další návštěvu 😀 Měj se krásně 🙂
   P.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *