Jablečné želé s bylinkami

Říj 10

Jablečné želé s bylinkami

Ovoce a bylinky jdou skvěle dohromady. O tom jsem se už několikrát přesvědčila při výrobě zavařenin. A proč tedy nezkusit spojit chuť jablek třeba s tymiánem a se šalvějí? Budeme k tomu potřebovat pouze čistou jablečnou šťávu a čerstvé bylinky. Nemám ráda moc přeslazené zavařeniny, takže jsem použila želírovací cukr. V případě použití krystalového cukru bychom totiž museli počítat alespoň s dvojnásobným množstvím a také značně prodloužit dobu varu.

Šťávu z jablíček získáme pomocí odšťavňovače. Na zimu je takový odšťavňovač celkem fajn společník 🙂 Štáva z červené řepy, řapíkatého celeru nebo mrkve je pro něj hračka. K zelenině lze do odšťavňovače přidat třeba petrželku, bazalku nebo další bylinky. Kombinací máme nepočítaně.

Na pět menších skleniček jablečného želé potřebujeme:

• 1,4 l jablečné šťávy (vznikla z 2,2 kg voňavých a šťavnatých jablek, odrůda Spartan)
• 500 g želírovacího cukru 3:1
• několik snítek tymiánu
• několik lístků šalvěje

Jablka dobře omyjeme a rozkrájíme na kusy, které se vejdou do horní části odšťavňovače. Zakrátko získáme šťávu, která se už během odstřeďování v nádobě odděluje od pěny. Šťávu po částech vléváme do síta, vyloženého plátnem a necháme ji překapat. Cílem je získat tekutinu co nejčistší. Z uvedeného množství jablek (22 kusů) jsem získala 1,4 l šťávy.
jz3
Do čajového filtru nebo do plátna zabalíme pár snítek tymiánu a lístků šalvěje. Ty můžeme roztrhnout, aby se z nich lépe uvolnila vůně. Dobře zavázaný balíček vložíme do hrnce s jablečnou šťávou a zahříváme. Pomocí vařečky čas od času sáček s bylinkami v tekutině stiskneme, aby se vůně uvolnilo co nejvíce. Přidáme želírovací cukr a necháme přejít varem (postupujeme dle návodu na sáčku). Sbíráme pěnu nebo spíše šlem, který se během varu vytvoří, zejména v místech, kde jsou ponořené sáčky s bylinkami.jz2
Mírně zchladlou tekutinu vléváme do vroucí vodou vymytých a vysušených sklenic. Do každé sklenice můžeme pomocí kuchařské pinzety vložit vroucí vodou spařenou snítku tymiánu a lístek šalvěje. Jednak pro efekt a jednak proto, aby bylinková vůně byla ještě silnější. Sklenice pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Takto nechávám sklenice až do úplného zchladnutí.jz
Jablečné želé můžeme využít stejně jako kteroukoliv jinou zavařeninu, ale možná ještě lépe se hodí jako doplněk k sýrům nebo třeba k paštice. Stejně tak je to skvělý zástupce dressingu v salátu.
jz4 

Pokud by se vám hodila etiketa na skleničky s jablečným želé, je zde:

jablecne zele

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *