Kukuřičné kuřátko s pečenou zeleninou a glazovanou mrkvičkou

Led 19

Kukuřičné kuřátko s pečenou zeleninou a glazovanou mrkvičkou

Pro obyčejné pečené kuřátko mám od malička slabost. V dobách, kdy nebylo grilované, přesolené (a divně marinované) kuře v každém obchodě a v každém stánku, bylo pro mne grilované nebo obyčejně pečené kuře doma vždycky svátkem. Patřilo a dosud patří mezi moje nejoblíbenější jídla, protože moc ráda okusuji kostičky a v případě dobře pečeného kuřátka neodolám ani chrupavkám, abych podpořila ty v mém těle a potěšila mlsnou duši 🙂 Z dobře pečeného kuřátka nezbyde na mém talíři téměř nic. Velmi ráda vzpomínám na návraty z letního tábora nebo jarních prázdnin, kdy mne doma čekalo (předem „objednané“) jídlo: pečené kuře, vařené brambory a okurkový salát. Poezie…

V případě tohoto kuřete jsem tedy neuvažovala o jiné možnosti, zejména proto, že kvalitní kuřecí maso je fajn si vychutnat v té nejobyčejnější úpravě – prostě pečené. A kukuřičné kuře nepochybně mezi kvalitní maso patří. Už na první pohled je patrný rozdíl v barvě kůže i masa.


Ke kuřátku jsem do trouby přidala i zeleninu, kterou máme v tomto čase po ruce a vznikla tak barevná a zajímavá příloha.

Na vaření bude třeba:

 • 1 kukřičné kuřátko o váze asi 1,2 kg

 • 3 lžíce olivového oleje

 • sůl

 • svazeček čerstvého tymiánu

 • 6 menších brambor

 • 3 jablka

 • 6 šalotek

 • 2 fenyklové bulvy

 • 10 stroužků česneku

 • 100 g másla

 • svazeček karotky

 • 0,1 dcl Calvadosu

 • balzamikový ocet

 • třtinový cukr

Kuře dobře omyjeme, uvnitř i na povrchu dobře prosolíme. Svážeme stehýnka, aby držela u těla kuřete, ale ještě před tím do břišní dutiny vložíme kus másla a několik větviček čerstvého tymiánu. Kuře položíme nejprve na prsa do pečící nádoby, kde jsme po dně rozetřeli trochu olivového oleje. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů do doby, než kůže začne chytat barvu.

A můžeme začít s přípravou zeleniny. Brambory dobře omyjeme a nakrájíme na čtvrtiny. Pokud mají slabší slupku, neloupeme je. Červenou papriku nakrájíme na širší proužky, šalotky pouze oloupeme, ale ponecháme v celku. Pro pečení jsem zvolila také fenykl, který je prostě skvělý a pečený chutná neodolatelně. Fenyklové bulvy jsem rozkrojila po délce na čtvrtiny. Stroužky česneku ponecháme ve slupce, upečené půjdou krásně vyloupnout. Jablkům odstraníme jadřinec a nakrájíme je na menší dílky.

Kuře v troubě obrátíme prsíčky vzhůru a troubu zmírníme asi na 150 stupňů. Asi 45 minut před koncem pečení nasypeme kolem kuřete pokrájenou zeleninu, kterou promícháme s tymiánovými větvičkami a přiměřenou dávkou olivového oleje. Lehce osolíme a opepříme.

Zatímco se kuře peče, oškrábeme mrkvičky, kterým jsme ponechali kvůli vzhledu krátké zbytky natě. Mrkev nekrájíme, vložíme do vroucí trochu osolené vody a povaříme do doby, než bude „al dente“. Pak vodu slijeme a mrkev uchováme v teple. Pro glazování budeme potřebovat výpek ze zeleniny a kuřete.

Asi 15 minut před koncem pečení na kuře nalijeme dávku Calvadosu, který vykoná zázrak. Šťáva z kuřete, ze sladkokyselých jablíček, šalotek a dužnaté papriky vytvoří bezchybný chuťový akord.

Na povrchu pečeného kuřete necháme rozpustit kousek másla a společně se zeleninou uchováme kuře v teple. Výpek slijeme do pánve s nepřilnavým povrchem. Tekutinu malinko zredukujeme, podle chuti můžeme lehce dosladit třtinovým cukrem a dochutit balzamikovým octem. Za pár minut přidáme mrkev, kterou ve zlatavé šťávě důkladně obalíme.

Hotovo, můžeme podávat. Na nahřátý talíř dáme porci kuřete, porci zeleniny a několik mrkviček. Zredukovanou šťávou lehce zalijeme jak kuře, tak zeleninu.

Ozdobíme snítkou fenyklu a Calvados si necháme buď jako digestiv nebo může posloužit jako aperitiv.

Dobrou chuť!

Share

2 comments

 1. Zdena /

  Pavlínko, s těmi pečenými kuřaty na různé způsoby mi tedy děláte šílené chutě, máte to vše tak překrásně nafocené

  • Pavlína
   Pavlína /

   Zdeno, děkuji 😀 Pečené kuře mám moc ráda a dle mého názoru je efektnější, než „kuřecí prsa 100 x stejně“ 😛 Dobrou chuť a díky za Vaše komentáře 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *