Letní piknik (3.) – třešňový závin s vanilkovou omáčkou

Čvc 09

Letní piknik (3.) – třešňový závin s vanilkovou omáčkou

Zmiňovala jsem se o posezení pod třešní. Třešně začínají dozrávat koncem června. Tento fakt je z velké míry ovlivněn počasím. A množství třešní? To pak bude záviset na tom, jestli je stihneme očesat my nebo si na nich pochutnají špačci a další opeřenci, pro které jsou sladké plody vítaným zpestřením jídelníčku.

Letošní úroda třešní...

Třešeň ptačí (prunus avium)

Patří k rozsáhlému rodu stromů a keřů čeledi růžovitých. Mezi nejbližší příbuzné patří višeň, mandloň, broskvoň, slivoň, švestka, bluma, mirabelka, slíva, trnka nebo sakura. Tento ušlechtilý listnatý strom je čtvrtým nejrozšířenějším ovocným stromem v našich zemích.

Třešně dělíme na chrupky s pevnou dužinou nebo měkké srdcovky. Barva může být od oranžové, přes růžovou až po temně rudou až černou. Existují i barvy sytě žluté. Třešně obsahují podstatnou část vody. Zbytek tvoří cukry, vitamíny a stopové prvky. Ve velké míře obsahují také jód a proto jsou doporučovány lidem s problémy štítné žlázy, paradontózou nebo bolestmi páteře. Třešně jsou vhodné při zánětech, vysokém tlaku, zácpě a chudokrevnosti. Snižují hladinu kyseliny močové v krvi, čímž přispívají k ochranně před dnou, čistí krev, játra a ledviny. Mají vliv i na léčbu cukrovky.

Lze využít i pecky: po vysušení a umístění do plátěného sáčku nahřátím akumulují teplo a poměrně dlouhou dobu jej dokáží udržet. Takový zdroj tepla se hodí třeba na prohřátí bolavých míst.

Při konzumaci třešní je třeba obezřetnosti, neboť ve styku s tekutinami dochází k rychlému a bouřlivému kvasnému procesu.

zdroj: Internet

Mimochodem, už jste někdy nachytali kočku na třešních? Já ano!

Pruháč na třešních...

Jako další tip na typicky letní moučník mám třešňový závin. Možná to pro někoho nezní úplně běžně, ale vězte, že si pochutnáte.

Piknik pod třešní...

Budeme potřebovat:

 • 1 balení filo těsta
 • 300 g třešní
 • asi 100 g strouhanky
 • 2 lžičky mleté skořice
 • 2 lžíce třtinového cukru
 • několik plátků másla
 • bílek na potření závinu

Suroviny na přípravu závinu...

Z filo těsta jsem použila několik vrstev, protože jednu vrstvu by šťáva z ovoce rozmočila. Zbylé pláty můžeme zase vrátit do mrazáku a použít později na další moučník. Pokud se vám nepodaří koupit filo těsto, třeba v MAKRU, klidně použijte těsto listové. Ideální je už vyválené, položené na pečícím papíru.

Na střed těsta, které jsme na pečícím papíru položili na plech, nasypeme asi dvě hrsti strouhanky. Na strouhanku rozložíme omyté a vypeckované třešně.

Několikavrstvé filo s vypeckovanými třešněmi...

Vše zasypeme třtinový cukrem, mletou skořicí a dalšími dvěma hrstmi strouhanky. Povrch náplně poklademe silnějšími plátky másla.

Posypeme hnědým cukrem, strouhankou a poklademe plátky másla...

Závin zabalíme, překlad natřeme zespodu bílkem, aby se těsto dobře spojilo a zbytkem bílku potřeme jeho celý povrch. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme na 180 stupňů asi 20 minut.

Třešňový závin...

Než bude závin hotov, připravíme si k němu vanilkovou omáčku. Společně s omáčkou se bude chuť třešní vyjímat ještě lépe.

Připravíme si:

 • 200 ml plnotučného mléka
 • 2 žloutky
 • 1 lžíci třtinového cukru
 • vanilkový lusk (nebo vanilkový extrakt)

Žloutky ušleháme s cukrem do pěny. Na sporáku zahříváme mléko, do kterého jsme vložili zrníčka z vanilkového lusku. Pro zesílení chuti použijeme při zahřívání i prázdný vanilkový lusk, který později odstraníme. Pokud nemáte po ruce čerstvou vanilku, přidejte přímo do ušlehaných žloutků několik kapek vanilkového extraktu.

Příprava vanilkové omáčky...

Horké, ale ne vařící, mléko postupně a po malých dávkách za současného šlehání přidáváme ke žloutkům až vznikne středně hustá omáčka.

Závin podáváme společně s omáčkou ještě teplý.

Dobrou chuť!

Aromatická omáčka s třešňovým závinem chuťově souzní a letní moučník tak nabývá na atraktivnosti.

Třešňový závin s vanilkovou omáčkou...

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *