Pečená jablka plněná jáhlami

Lis 12

Pečená jablka plněná jáhlami

A znovu jsou tu jablka. Tentokrát větší, protože je budeme plnit. Budou tak skvělou pečenou přílohou k masu. Maso můžete zvolit jakékoliv, ale můj názor je, že tato příloha a vůbec pečené ovoce jako takové se hodí spíše k tmavému drůbežímu masu nebo zvěřině. Plněná jablka jsem tedy zvolila jako přílohu k pečeným kachním prsům.

Suroviny pro 3 osoby:

  • 3 pevná větší jablka

  • 250 g jáhel
  • 1 hrst hrozinek
  • 2 hrsti posekaných vlašských ořechů
  • 2 lžíce rakytníkové zavařeniny
  • 2 kachní prsa
  • sůl
  • čerstvě mletý černý pepř
  • 5 cl Calvadosu

Jako první si připravíme maso. Kůži na kachních prsou nařežeme do čtverečků tak, abychom zbytečně neřízli do masa, protože by nám při pečení vytékala šťáva. Osolíme, opepříme. Do rozpálené pečící nádoby, kterou jsme nechali v troubě během předehřívání na 200 stupňů, vložíme kachní prsa nejprve kůží dolů. Z kůže se za chvíli vypeče skvělý a zdravý kachní tuk. Pak prsa obrátíme a pečeme v závislosti na jejich velikosti přibližně 40 – 45 minut.

Mezitím si připravíme přílohu – plněná jablka. Dobře omytá jablka seřízneme z vrchu tak, aby šla později znovu zakrýt. Jablkům vykrojíme jádřinec a přitom dbáme, abychom neporušili spodní část plodu. Vzniklý prostor naplníme jáhlovou směsí.

Jáhly několikrát propláchneme ve vlažné vodě a pak je v poměru 1 : 3 vsypeme do mírně osolené vroucí vody. Vaříme asi 10 minut (dle návodu na obalu). Jáhly vařením mnohokrát zvětší svůj objem, takže bude stačit pouze část běžně dostupného balení. Vodu z vaření slijeme a necháme jáhly zchladnout.

Do potřebného množství jáhel (dle velikosti vydlabaných jablek) přidáme posekaná jádra vlašských ořechů, nakrájené hrozinky a vše spojíme rakytníkovou zavařeninou. Díky ní získá jáhlová směs pikantní chuť. Bude také kompaktnější a plnění jablek nám půjde podstatně lépe.

Jablka zakryjeme jejich vrchní částí a asi 15 před dokončením kachních prsou je přidáme do pečící nádoby k masu. Ve stejnou chvíli zastříkneme kachní prsa Calvadosem.

Hotová kachní prsa nakrájíme na silnější plátky a podáváme přelité šťávou společně s pečenými plněnými jablky.

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *