Pesto z medvědího česneku s domácími širokými nudlemi

Čvn 09

Pesto z medvědího česneku s domácími širokými nudlemi

Dostala se mi do ruky kytička medvědího česneku. Kdo tuto bylinku nezná, na první pohled mu přijdou na mysl konvalinky – podoba je zřejmá a proto dávejte pozor na záměnu při sběru ve volné přírodě. Listy medvědího česneku však zdaleka nejsou tak dužnaté a obsahují allicin, takže velmi intenzivně voní po česneku.

Medvědí česnek (Allium Ursinum)

Medvědí česnek je velmi stará léčivá rostlina a byla známá už Germánům a Keltům. V sídlech z mladší doby kamenné, v předhůří Alp, se našly až překvapivě často zbytky medvědího česneku. Keltové z Walesu tuto rostlinu uctívali, jedli ji před bitvou, aby se tímto způsobem posílili a mohli jít do boje. Vypráví se také, že medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev.

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, ale je mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry. V každém případě ovlivňuje funkce žaludku, střev, žlučníku a jater. Této rostlině se také připisuje pozitivní vliv na arteriosklerózu, na vysoký krevní tlak a na poruchy trávení. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat 2 – 3 hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.

Mladé rostlinky sbíráme před rozkvětem, cibulky koncem léta nebo na podzim. Cibulky česneku medvědího se mohou používat i místo česneku kuchyňského.

Jedna z předností je ta, že i když chutná a voní jako česnek, tak konzument není po česneku cítit.

zdroj: internet

Pesto z medvědího česneku je variantou klasického pesta Genovese, které obsahuje čerstvou bazalku, česnek, piniová jádra, parmazán a olivový olej. Protože už z názvu je jasné, že česnek přidávat nemusíme, ingrediencí stačí ještě méně:

Na výrobu pesta je třeba:

  • svazek dobře omytých listů medvědího česneku
  • 8 ks vlašských ořechů
  • 3 lžíce parmazánu
  • 2 dcl olivového oleje extra virgine
  • špetka soli

Suroviny na výrobu pesta...

Pro přípravu jsem tentokrát využila první nádherně slunné soboty. Focení ingrediencí na zahradě se samozřejmě neobešlo bez asistence kocourů…

Pruháč v zadumání...

Pak jsem se přesunula do kuchyně pesto vyrobit, ale nenašla se žádná další pomocná tlapka, která by mne následovala. Po sluníčku jsme totiž letos už toužili všichni – i kocouři.

Líný Bóra...

Výroba pesta je velmi snadná a rychlá. Do nádoby pro ponorný ruční mixér jsem dala zelené listy a vyloupaná jádra vlašských ořechů. Pro toto pesto mi připadaly prostě vhodnější. Olivový olej jsem přidávala postupně. Přisypala jsem najemno nastrouhaný parmazán, doplnila ještě olivový olej, abych směs trochu zředila a pak dle chuti osolila. Ale to už jen skutečně velmi málo, záleží na chuti každého.

Pesto uchováme v chladu nejlépe ve vroucí vodou vylitých a vysušených sklenkách s pevným uzávěrem. Sklenice nebudeme plnit až po okraj, abychom povrch pesta mohli zakápnout vrstvou olivového oleje. Takto uložené pesto vydrží v chladničce několik týdnů.

Pesto z medvědího česneku...

Výborné pesto si zaslouží kvalitní těstoviny. Tedy nejlépe domácí. Rozhodla jsem se pro široké nudle. Takové se stejně v obchodech téměř nedají koupit.

Na výrobu širokých nudlí si připravíme:

  • 300 g hladké mouky
  • 3 celá vejce
  • 3 lžíce olivového oleje extra virgine
  • špetku soli

Z uvedených surovin vypracujeme hladké těsto, které necháme alespoň půl hodiny odpočinout v lednici.

Výroba vaječného těsta...

Odpočinuté těsto rozdělíme na tři části. Každou z nich zploštíme a protáhneme strojkem na těstoviny nastaveným na nejširší pláty. Plát přeložíme (viz. foto), opět protáhneme strojkem a tento postup opakujeme alespoň dvakrát. Těsto se tak ještě dokonaleji propracuje.

Zpracování těsta...

Vzdálenost mezi válci strojku postupně snižujeme až na šíři 3 – ta je ideální. Vzdálenost válců označená stupněm 1 je nejvhodnější pro vytvoření velmi slabých plátů vhodných na výrobu plněných těstovin.

Pláty těsta lehce posypeme moukou a necháme trochu vyschnout – odpočinout. Pak z plátů nakrájíme rádlem nebo nožem nudle široké podle vlastního přání a postupně je prohazujeme v míse s moukou, aby se znovu neslepily. Široké ručně krájené nudle, které rozhodně nejsou jedna jako druhá, působí rustikálně.

Prohodíme v mouce a vaříme...

Vroucí vodu osolíme, přidáme pár kapek olivového oleje a vložíme těstoviny. Vaříme tak, aby byly tzv. na skus, tedy asi 5 minut. Po zcezení je ještě horké smícháme s bohatou dávkou pesta. Podáváme na nahřátém talíři posypané najemno nastrouhaným parmazánem, zakápnuté olejem z vlašských ořechů.

Struhadlo na sýr...

:-)

Zapíjíme červeným vínem…

Podáváme s ořechovým oleje, parmazánem a červeným vínem...

Už jsem se jistě několikrát zmínila, jak velmi mám ráda bazalku. Musím však uznat, že pesto z medvědího česneku je ve své chuti velmi jemné a dle mého názoru i zajímavější.

Dobrou chuť!

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *