Rebarborový sirup se zázvorem

Čvn 08

Rebarborový sirup se zázvorem

Rebarbora na zahradě rozprostírá své ohromné listy a kočky ji využívají jako slunečník. Pár stonků jsem otrhala a připravila rebarborový sirup.

reb1

Je příjemně a výrazně sladkokyselý, ale vězte, že do letních koktejlů a limonád se bude náramně hodit. Nabízím recept na můj oblíbený koktejl:

• 1 lžička rebarborového sirupu
• 1 díl Ginu
• 2 díly Prosecca (pro ty méně odvážné perlivá voda)
• led

reb2

Na přípravu sirupu jsem použila odšťavňovač. Stačilo:

• 500 g rebarborových stonků
• 270 g krystalového cukru
• 30 g čerstvého zázvoru
• 10 g kyseliny citrónové

Rebarborové stonky nalámeme na menší kusy a oloupeme co nejvíce jejich povrchu. I tak se může stát, že s vlákny bude mít odšťavňovač trochu problém. Slupky uchováme pro další vaření. Obsahují totiž celkem dost pektinu, takže sirup bude mít tu správnou konzistenci. Z uvedeného množství rebarbory vznikne asi 300 ml šťávy.

rs1

Tu přecedíme přes plátno do hrnce a ke šťávě přidáme rebarborové slupky. Zázvor oloupeme a nakrájíme na slabé plátky nebo ho pro intenzivnější chuť můžeme nastrouhat. Přidáme celé množství cukru. Necháme krátce přejít varem, přidáme kyselinu citrónovou a sirup opět přes jemné plátno slijeme do připravených, vroucí vodou vylitých a vysušených sklenic. Před uzavřením necháme téměř zchladnout. Poté uchováme v lednici.

koktejl

Pokud by se vám hodila etiketa na sklenice se sirupem, je zde:

rebarborovy sirup

Příjemný začátek léta!

Share

8 komentářů

 1. Tak takový drink mě láká! Stejně, jako bezvadné fotky! Strefila jsi se do pravého počasí!

 2. Veronika /

  Dobrý den, udělala jsem mátový sirup a líbí se mi i tento rebarborový. Chtěla bych se zeptat. Jsou bylinkové sirupy vhodné pro děti. Mám syna, který má 14 měsíců ale nevím jak často mu ten sirup můžu dávat.
  A ještě mám jeden dotaz. Mohu dočasně sirupy uchovat v plastových lahvích než si koupím nějaké pěkné skleněné lahve?
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den V.

  • Pavlína
   Pavlína /

   Dobrý den, Veroniko, co se týká bylinek ve vztahu k dětem, na Vašem místě bych se obrátila na web se zaměřením na bylinky (co jak pěstovat, co a jak používat) nebo se poradila přímo v bylinkové lékárně. Co se týká skladování sirupu v plastu, nejspíš bych to nedoporučovala, ale přímo zkušenost nemám. Lépe bude si skutečně opatřit sklo před výrobou sirupu. Mějte se krásně, P.

 3. Vlasta /

  Dobrý den, Pavlínko, jdu na ten sirup a hned jsem se zarazila u uvedeného množství kyseliny. Držím v ruce dva pytlíky. Jeden 40g a jeden 100g, ze kterého mám do směsi nasypat tu polovinu? 🙂 🙂 Děkuji za radu a přeji hezký den.

  • Pavlína
   Pavlína /

   Dobrý den, Vlasto 🙂 Já měla k dispozici sáčky o obsahu 20 g a vlatně jsem ani nikdy jiné balení neměla, tak jsem množství nepopsala přesně. V tomto případě je polovina sáčku tedy 10 gramů. Suroviny v receptu jsem v tomto duchu opravila. Děkuji a mějte se krásně 🙂 P.

 4. Mirka /

  Těším se na léto, až si budu moct takové pochoutky připravovat. Navíc zázvor mám strašně ráda a to i z lékařských důvodů, kdy mi celoročně velice pomáhá. Děkuji tedy za fajn recept.

  • Pavlína
   Pavlína /

   Mirko, díky za komentář 🙂 Mějte se krásně, P.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *