Zapečený celer s masem a citrónovou kaší

Úno 01

Zapečený celer s masem a citrónovou kaší

Blíží se 14. únor, svátek svatého Valentýna, čas romantické večeře pro dva. Pro tuto příležitost je vhodné podávat jídla lehká, která příliš nezasytí a naopak zbystří smysly, třeba i s malým množstvím přírodních afrodisiak. Mezi ta určitě patří (alespoň se to říká) celer.

Celer je zcela obyčejná, levná a téměř stále dostupná kořenová zelenina, kterou asi nejčastěji používáme při výrobě masového nebo zeleninového vývaru. Pro naše tělo je to ale učiněný poklad a při správné přípravě budou nadšené i naše chuťové buňky. Celer je velmi opomíjená zelenina, ze které lze však vykouzlit vynikající salát nebo třeba pyré jako přílohu k masu nebo rybě.

Celer bulvový (Apium graveolens)

Už ve starém Egyptě byl celer používán jako koření, ale především jako přírodní afrodiziakum. V lidovém léčitelství je celer známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci. Jeho léčebné účinky ale výrazně přesahují tuto běžnou pověst.

Existují různé druhy celeru. Celer řapíkatý – z něho se používá nadzemní část. A celer listový a hlíznatý, ze kterých můžeme zpracovat listy i podzemní část – bulvu.

Typické aroma celeru pochází z velkého množství éterických olejů. Ty mají smysl pro rostlinu samotnou – působí jako ochrana před jejími škůdci. Stejným způsobem pak chrání i naše tělo, pro které jsou velmi účinnou obranou i dezinfekcí. Při konzumaci celeru se tyto látky uvolňují při cestě trávicím traktem na všechny jeho sliznice, v ústech, v žaludku, ve střevech. Éterické látky také likvidují infekce v ledvinách a močových cestách. V mnohém se účinky celeru podobají účinkům fenyklu.

Při nachlazení pomáhají celerové silice našim dýchacím cestám a při léčbě kašle a rýmy je vhodné stravu celerem doplnit, nejlépe ve formě celerové šťávy nebo s syrovém stavu. Celer je významný zdroj vitamínu B, jeho listy obsahují více vitamínu C než citrón. Minerály jako železo, draslík, vápník jsou zde zastoupeny ve vysokých dávkách. Celer dále pomáhá při léčbě revmatismu a dny. Snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak. Žaludek chrání před žaludečními vředy a dokonce urychluje jejich léčení.

Zdroj: Bylinky v akci

Malinko jsem si upravila recept, který se už léta připravuje u mých rodičů: Kotlety zapečené s celerem. Kotlety jsem z původního receptu nahradila masem nakrájeným na drobné kousky, a to kvůli konzumaci ze zapékacích misek. Kombinace masa a celeru se zapečeným sýrem je prostě velmi vyvážená a výborná. A pokud Valentýna neslavíte, tak alespoň díky celeru uděláte něco pro své zdraví.

Na porci pro dva si připravíme ingredience:

 • 1/2 celerové bulvy
 • 2 celé citróny (z obou bude třeba kůra i šťáva)
 • 1 kg brambor
 • 250 ml mléka
 • 100 g másla
 • sůl
 • 250 g telecího masa
 • bílý pepř
 • 1 dcl suchého bílého vína
 • hrst nasekané plocholisté petrželky
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 100 g tvrdého sýra Comté (nebo jiného sýra vhodného k zapékání)

Ingredience...

Nejprve si oloupeme brambory a dáme je v dostatečně osolené vodě vařit. Po uvaření slijeme vodu, brambory rozmačkáme, přidáme horké mléko, máslo a vyšleháme v hladkou kaši. Do kaše přidáme najemno nastrouhanou kůru ze dvou citrónů. Bramborová kaše se špatně připravuje v malém množství, takže nám kaše s báječnou citrónovou chutí zbude pro další použití.

Celer důkladně očistíme a nakrájíme na hranolky. Ty už (podobně, jako třeba jablka) ve fázi krájení vkládáme do nádoby s vodou a šťávou ze dvou citrónů. Zabráníme tak hnědnutí. Celer pak vaříme v téže vodě do měkka.

Maso nakrájíme na velmi drobné kousky, které orestujeme na troše olivového oleje (Dala jsem přednost krájení před mletím, protože kousky masa tak zůstanou šťavnatější.) Maso lehce osolíme, ochutíme bílým pepřem a dusíme do změknutí. Ke konci dušení přidáme nasekanou plocholistou petrželku.

Příprava jednotlivých vrstev...

Do zapékacích nádobek, kokotek (každá o objemu 250 ml) naskládáme nízkou vrstvu masa, na ni pár proužků sýra. Pak přijde vrstva citrónové bramborové kaše a opět vrstva masa. Na tu navršíme dostatečné množství vařeného celeru.

Vše zapečeme asi 20 minut v předehřáté troubě. Povrch celeru nakonec poklademe sýrem a zapékáme pod grilem do doby, než se sýr rozpustí a začne zlátnout.

Vrstvení v kokotkách...

Zdobíme lístečkem petrželky a kouskem citrónu, podáváme ihned. Výhodou litinových nádobek je to, že pokrm téměř nechladne.

Zapečený celer s masem a citrónovou kaší...

Zapečený celer s masem a citrónovou kaší1...

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *