Kysané zelí s kachním a kuřecím masem
Úno 09
Jak tohle jídlo vlastně nazvat? Také třeba „dietní Bigos“. Hodně se Bigosi podobá a je to vlastně jeho odlehčená verze.
Ideální nádobou na přípravu bude znovu náš starý známý litinový hrnec. Jídla, která musí dlouho probublávat, jsou pro zimu a litinový hrnec jako stvořená. V průběhu přípravy tohoto receptu jsem však zjistila, že ten můj hráškově zelený litiňáček začíná být malý. Ale nakonec se tam všechna ta drůbež vešla. Nic jiného jí prostě nezbylo.
Něco o kysaném zelí:
Po 1 až 3 měsíčním kvašení se kysané zelí dá v chladnu nebo po sterilaci uchovat několik měsíců až do sklizně čerstvého zelí. Kysání tedy umožňuje, aby se zelí mohlo konzumovat po celý rok.
Obsah vitamínu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje u člověka denní potřebu vitaminu C. Kromě toho při kvašení vznikající kyselina mléčná je nejenom chuťově lahodná, ale také zdravá, což se o kyselině octové, používané ke konzervaci, říci nedá.
Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu. Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu a je velice potřebné ke tvorbě hormonů. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník a zinek.
Zelí umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Dále aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.
zdroj Internet
Takže postupně do litiňáčku přišlo:
- 1000 g kysaného bílého zelí
- 8 kuřecích špalíčků (horních stehen) bez kůže
- 2 kachní zadní čtvrtky (s kůží)
- 4 cibule
- 200 g sušených švestek
- 2 hrsti sušených hub
- 2 bujónové kostky
- 1 rajský protlak
- 1,5 dcl suchého červeného vína
- bobkový list
- nové koření
- celý pepř
- mletý pepř
- sůl dle chuti (dle mé zkušenosti solit není třeba)
Houby jsou nasušené z loňského sběru a nádherně voní…
Nejprve si připravíme maso. Kdo by chtěl mít toto jídlo ještě více dietní, může použít oba druhy masa bez kůže. Já mám ale vůni kachního tuku ráda a tak jsem zadní kachní čtvrtky použila i s kůží.
Kachní maso je považováno za velmi zdravé a hlavně kachní tuk je jeden z nejzdravějších živočišných tuků vůbec. Obsahuje spoustu prospěšných látek, snižuje cholesterol. Také je někdy nazýván „francouzským paradoxem“. Lidé z oblastí, kde se chovají kachny, je většinou nejvíce konzumují a tedy mají zdaleka nejmenší procento infarktu a cévních chorob.
Vykostěné kachní čtvrtky tedy nakrájíme na menší kousky. Kuřecí špalíčky zbavíme kůže, kosti a nakrájíme na stejné kousky jako kachní maso.
Pro krájení cibule už nějaký čas používám malou fintu. Inspiroval mne, jako už mnohokrát, Jamie Oliver. Jamie odkrojí cibuli nejprve vrchní a spodní část, pak cibuli překrojí na polovinu a teprve poté loupe. Překrojená cibule jde oloupat daleko lépe a rychleji. Nesmíme zapomenout cibuli vyříznout zbytek kořínku ze spodní části. Ten kus cibule se jako jediný nerozvaří ani při tom nejdelším pobytu v hrnci.
Cibuli nakrájíme, sušené švestky překrojíme na půl a už můžeme začít sypat do hrnce.
Jako první nasypeme zelí, které si můžeme překrájet. Zelí použijeme i s jeho šťávou. Pak přidáme sušené houby…
… maso …
… promícháme a přidáme cibuli a švestky. Znovu dobře promícháme.
Pak přidáme koření …
… rozdrobíme kostky bujónu, strouhneme pepř …
… a zalijeme vroucí vodou tak, abychom ji viděli na okrajích. Dusíme přibližně dvě až dvě a půl hodiny. Můžeme občas promíchat.
Deset minut před koncem dušení přidáme rajský protlak, po chvilce pak sklenku červeného vína.
Necháme přejít varem a je hotovo. Zelí by mělo dosáhnout podobné konzistence, jaká se obvykle podává ke knedlíku a vepřovému masu. Maso je dávno měkké, švestky jsou těsně před rozplynutím se… To je přesně ta chvíle. Dobubláno. Hotovo.
Jako přílohu bych doporučila čerstvý chléb.
Toto jídlo patří k těm, kterým pobyt v lednici jen a jen prospívá. Uležené chutná ještě o trochu více. A uvidíte, že za chvilku budete bublat znovu 🙂
Dobrou chuť!