Pohankové risotto aneb dýně na víně

Říj 16

Pohankové risotto aneb dýně na víně

Už se nám začínají na záhonech a políčkách povalovat. Jsou oranžové, obrovské i menší. Dýně všech možných odstínů a tvarů. Současně s tím se vynoří spousta dýňových receptů, protože dýně má velmi mnoho způsobů zpracování. Můžeme ji přidat do buchet, perníku, uvařit si polévku, pečenou dýni s bylinkami.

Já tentokrát zkusila dýňové risotto, jednu z verzí pravého italského risotta. Místo rýže jsem však použila pohanku. Pro někoho nezvyklá a možná ne moc chutná věc. Pohanka má však velmi mnoho prospěšných látek a při správné úpravě je velmi chutná. Ostatně, o skvělé chuti pohankového risotta jsme se mohli přesvědčit na letošním Prague Food Festivalu. Kdo je na pohanku zvyklý, velmi si pochvaloval. Pro ostatní by byl dobrý dojem z takového risotta pouze otázkou času.

Na takové risotto budeme potřebovat:

  • 6 hrstí suché pohanky
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 20 g másla
  • 1 střední cibuli
  • 3 stroužky česneku
  • 1,5 dcl suchého bílého vína
  • asi litr zeleninového vývaru
  • 2 hrsti jemně strouhaného parmazánu (lze použít výborný Gran Moravia)
  • 100 g vychlazeného másla

Připravené suroviny...

Na dýňové ragú, které si připravímě odděleně od risotta, budeme potřebovat:

  • asi polovinu dýně Hokaido o velikosti míče na házenou 🙂
  • 50 g másla
  • 1 dcl suchého bílého vína
  • případně trochu zeleninového vývaru na nezbytné podlévání

Krásně oranžová dýně Hokaido...

Dýni oloupeme, zbavíme semínek a dužinu nakrájíme na malé kostičky. Na pánvi si rozehřejeme kus másla a na něm necháme dýni slabě ovonět. Pak přilijeme bílé víno a kostičky dusíme pod pokličkou do měkka. Měly by držet tvar, ale nebýt tvrdé na skus. Budeme je dusit přibližně po celou dobu přípravy risotta, tj. asi 20 minut. Je-li to třeba, mírně je podléváme vývarem tak, aby ragú po změknutí pokud možná neobsahovalo tekutinu.

Dýni podusíme na másle a zalijeme vínem...

Do hrnce (v něm dělám tohle risotto nejraději) dáme olivový olej, máslo a rychle osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku s nasekaným česnekem.

Na olivovém oleji s máslem zpěníme česnek a cibulku...

Přisypeme pohanku. Odměřila jsem na každou porci asi šest hrstí. Pohanka už svou velikost do konce vaření o mnoho nezmění – nenabude. Na rozdíl od rýže. Pohanku promícháme, opečeme společně s cibulkou a zalijeme bílým vínem.

Jakmile se víno odpaří, začínáme dolévat vývar. Vždy přilijeme asi jednu naběračku a stále mícháme. Takto postupujeme do doby, dokud pohanka nebude „al dente“.

Přidáme pohanku, osmažíme a postupně přidáváme vývar...

Pohanka je měkká. Můžeme tedy přistoupit k závěrečné fázi. Přisypeme parmazán a vhodíme pár kostek vychlazeného másla. Risotto se bude o něco méně „vlnit“, než to rýžové, ale jeho chuť je přesto vynikající. Pokud bychom neměli dýni, můžeme se do pohankového risotta pustit už v této podobě.

Až pohanka změkne, přidáme parmazán a studené máslo...

Dýně Hokaido, která je nádherná i když jen tak leží na záhoně, nám risotto vylepší nejen barvou, ale i svou chutí. Podušené kostičky dýně, které lehounce voní bílým vínem, jemně vmícháme do pohanky.

Smícháme s podušenou dýní...

Podáváme okamžitě, tento druh pokrmu není dobré ohřívat. Proto také bývá dávkování dáno již od začátku vaření počtem porcí.

:-)

Jako přílohu můžeme podávat pečené fíky.

Fíky nařízneme křížem do dvou třetin a pod grilem pečeme asi pět minut. Do upečených fíků můžeme kápnout trochu medu.

:-))

Dobrou chuť!

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *