Pozdně zimní tartaletky se zelím, bramborami a bryndzou
Bře 05
Doma teď trávím přece jen více času v kuchyni a tak jsem si udělala radost tímto receptem. Ani mi nevadilo, že formiček na tartaletky mám zatím pouze šest. Hotové koláčky jdou bezvadně vyklopit a formička vychladne za malou chvilku.
Opět se projevila moje vášeň pro kysané zelí. A navíc zelí je velmi prospěšná potravina pro naše zdraví. Takže teď už se můžeme věnovat pečení.
Recept se dá použít jak pro velkou formu na slaný koláč quiche, tak pro formičky na tartaletky. Já se rozhodla pro druhou z variant.
Na 12 slaných koláčků si připravíme:
- 340 g hladké mouky
- 150 g másla
- 2 vejce
- špetku soli
- 400 g kysaného zelí
- 2 střední cibule
- 5 kuliček celého pepře
- 2 kuličky nového koření
- 1 bobkový list
- 200 g bryndzy
- 10 středně velkých brambor vařených ve slupce
- 2 lžičky sušeného rozmarýnu
- 5 lžic olivového oleje
- sůl
Nejprve si vyrobíme těsto. Mouku vsypeme do mísy, přidáme špetku soli a nastrouhané máslo. Prsty směs propracujeme a poté přidáme dvě rozšlehaná vejce. Hotové těsto dáme odpočinout do lednice.
Jako další si připravíme zelí. V silnostěnné pánvi na rozpáleném olivovém oleji necháme zesklovatět nadrobno nakrájenou cibulku. K ní přidáme pokrájené kysané zelí, můžeme i s lákem. Dochutíme solí, celým pepřem, novým kořením a bobkovým listem. Zelí dusíme do změknutí, tj. asi dvacet minut.
Z těsta, které jsme vyndali z lednice, vyválíme asi 3 milimetry silný plát a z něho vykrájíme přímo formičkami kolečka. Ta pak do formiček natlačíme a těsto pevně přitiskneme k okrajům. Těsto na dnech formiček na několika místech propíchneme vidličkou a pečeme v troubě předehřáté na 220 stupňů téměř dozlatova. To bude trvat asi 10 minut.
Pečené koláčky plníme dávkou zelí a navrch poskládáme plátky vařených brambor. Ty můžeme zlehka osolit a posypat sušeným rozmarýnem. Snažíme se co nejlépe překrýt zelí, které se díky tomu dalším pečením nevysuší.
Na závěr brambory zakápneme olivovým olejem. Budou tak mít příjemnou barvu i chuť. Na volná místa kolem plátků brambor rozložíme kousky bryndzy. Naplněné koláčky zapékáme ještě asi 5 minut.
A co na zapití? K takové kombinaci mi nejvíce chutná vychlazené pivo.
Zelné koláčky s bryndzou jsou vlastně malé quiche, které se dají jíst jak studené, tak teplé. Já osobně jsem zastáncem těch vlažných.
PS: Původně jsem měla v úmyslu hotové koláčky zdobit plátky opečené anglické slaniny. Nakonec jsem se je ale rozhodla připravit jen v této odlehčené variantě a jako ozdoba posloužily drobné snítky rozmarýnu.
Dobrou chuť!