Svatomartinské víno a srnčí po burgundsku
Lis 23
Svátek, kdy měl Martin přijet na bílém koni, byl už minulý týden. Ale všechno bylo tak nějak uspěchané a čas se malinko zastavil až o prodlouženém, příjemném víkendu. Ten jsem trávila na Šumavě. Musím říci, že počasí bylo perfektní. Ráno mrazík ozdobil poslední sedmikrásky a trojlístky svými kresbami, přes den bylo azurové nebe a slunce nádherně svítilo.
První den vedly naše kroky do údolí řeky Vydry. Nádhera. Dali jsme si trochu „do těla“ a tak nám večer chutnalo.
Druhý den byl výlet k pramenům řeky Vltavy. Místy jsme už záhlédli v lese první stopy letošního sněhu. Tak na Šumavě ten Martin na bílém koni zřejmě přijel.
A nebo to bylo na černém koni?
Po našem návratu z každého z výletů bylo v chalupě chladno. Tak jsme nanosili dostatečné množství dřeva, dali si panáčka na zahřátí a mohly začít přípravy na večeři. Vlastně jsme měli ráno jen snídani. Nejraději mám už pár let tenhle podnik v Sušici. Velmi příjemná kavárna s pohledem na vodu. Měli otevřeno i o státním svátku. Nabízejí např. snídani anglickou, dva tipy francouzské, „snídaňový čaj“ v obrovském hrnku a hlavně: kavárna je nekuřácká. Moc fajn.
Věděli jsme, že na téhle chalupě jsou velká kamna, na kterých se dá vařit jako za starých časů. Taková „sklokeramická“ prababiččina plotna 🙂 Kamna byla ale letos vyměněna za nová, ale stejného typu. Na dvířkách trouby měla dokonce teploměr. Samozřejmě s námi na Šumavu cestoval můj hráškově zelený litiňáček (tentokrát si to vyměnil s titanovou pánví), slánka a pepřenka na „čerstvě mletý“ a také nůž a ocílka. Auto uveze hodně.
V plánu bylo srnčí na burgundský způsob. Do tohoto podzimního času vína se výborně hodí.
Na vaření tedy máme:
- 1 kg srnčí maso na guláš
- 1 dcl portského vína
- 6 šalotek
- 2 mrkve
- 200 g krémových žampiónů (ty s tmavším kloboučkem)
- olivový olej
- 1/16 másla
- rajčatový protlak
- sůl, pepř
- jalovec
- nové koření
- celý pepř
- bobkový list
- tymián, nejlépe několik čerstvých větviček
- 0,5 suchého červeného vína
- 2 lžíce brusinkového kompotu
Na fotce vidíte Svatomartinské víno, ale do hrnce přišlo víno jiné. Tohle jsme si vychutnali až k jídlu.
Dáme se do vaření. Srnčí maso bylo nakrájeno na kostky. V míse bylo přelito sklenkou portského. Bylo by lépe nechat maso chvilku marinovat, ale pokud nemáte tolik času, nevadí. I tak portské masíčku jen prospěje.
Zeleninu nakrájíme: Šalotky nakrájíme na klínky, mrkev na slabá půlkolečka, žampióny na čtvrtky.
Na kamnech už se rozpaluje litiňáček, tak do něho přidáme asi dvě lžíce oleje, na kterém zesklovatíme šalotku. Více se nám v tom množství nepodaří, ale ani to nebude třeba. Na šalotku překlopíme mísu s masem (včetně portského). Maso necháme zatáhnout a toho dosáhneme důkladným promícháním. Přidáme koření.
Po chvilce přihodíme mrkev a žampióny. Nakonec zalijeme vínem a navrch položíme tymiánovou korunu.
Přiklopíme a necháme „mijoter“, tedy táhnout asi dvě hodinky.
Aby se šťáva trochu zahustila, můžeme hrnec na pár minut odklopit. Teď je ta správná chvíle na přidání rajčatového protlaku. Když je maso měkké a šťáva příjemně zhoustla, přidáme máslo a brusinkový kompot.
Před podáváním vyndáme větvičky tymiánu a hosty upozorníme na kuličky koření v jídle. Jako příloha by se hodila křupavá bagetka. My jsme si ale přivezli báječný voňavý „mnohopatkový“ chléb. A ten neměl chybu.
Kdyby Vám v hrnci nějaké to maso ještě zbylo tak vězte, že další den bude ještě lahodnější. Zbytek však moc neočekávejte.
Přeji Vám dobrou chuť!