Slávky, mušle, škeble

Čvc 02

Slávky, mušle, škeble

Tohle počasí přeje lehkým letním večeřím… A já tyhle mořské potvory prostě miluju.


A kde vzít čerstvé? V úvahu přichází MAKRO, ale i přes jejich docela velkou nabídku chlazených ryb není spolehnutí, že vždy budou slávky k mání. A když mám zrovna štěstí, pak je to pouze dvoukilové balení. Zkusila jsem se proto obrátit na zřejmě nejrenomovanější firmu, tedy alespoň pro Prahu a okolí – firmu Seafood.

V prodejně Seafood2...

V prodejně pod Petřínem jsou denně, vždy ve středu a v sobotu mají čerstvě dovezené rybky. Je zde možno koupit také créme fraiche, solená másla, různé oleje, fois gras v konzervě, rýži a řasy na výrobu sushi a další francouzské a japonské speciality. Slávky zde měli na váhu, to je velká výhoda.

V prodejně Seafood...

Kromě slávek jsem kupovala kus lososa, několik krevet a filet z okouníka nilského. Losos a krevety se vešly na běžnou velikost polystyrenového tácku a byly přebaleny potravinovou folií. Filet z okouníka byl v podstatě velikosti poloviny ryby, na tácek by se nevešel, a tak mi byl zabalen do mikrotenového sáčku. Takového, který je v hypermaketu k dispozici, abychom si v něm odnesli rajčata. Stejně tak slávky byly zabaleny do mikrotenového sáčku. Je takřka nemožné mušle úplně zbavit vody, takže po asi půlhodinovém transportu bylo dno papírové tašky, kterou jsem na všechno výše uvedené dostala, skoro rozmočené. Jsem přesvědčena, že tato firma má v oblasti obalové techniky rozhodně co zlepšovat. Vzhledem k druhu zboží a také ne zrovna nízkým cenám to považuji za samozřejmost. Např. MAKRO zavedlo na rybí produkty termoobaly, v zahraničí je naprosto samozřejmé vakuování vybraného a ochutnaného zboží nebo je polystyrenová krabice vyplněna ledovou tříští.

Na konci nákupu nám ochotný a znalý pan prodavač dal vybrat mezi několika limetkami nebo čerstvými bylinkami, včetně koriandru. To vše jako dárek k nakoupenému zboží. Koupila jsem slávek něco přes kilo, to je dávka tak pro dva.

Dále jsem si připravila:

  • čtyři šalotky
  • dva stroužky česneku
  • svazek petrželky
  • jeden bobkový list
  • pár větviček čerstvého tymiánu
  • olivový olej a kousek másla
  • mořskou sůl
  • čerstvě mletý barevný pepř
  • 2 dcl bílého vína

Příprava surovin...

Když jsme mušle donesli domů, musíme je důkladně očistit. Namočíme je do studené vody, asi tak na 20 minut. Otevřené a poškozené mušle vyhodíme. Já celkem vyhodila asi čtyři kusy. Potom mušle očistíme od řas a propláchneme.

Mušle namočíme a očistíme...

Připravíme a nakrájíme si všechno potřebné, vaření pak půjde velmi rychle.

Do kastrolu dáme trochu olivového oleje a trochu másla, na něm osmahneme nasekané šalotky a česnek. Přidáme tymián, bobkový list, nasypeme mušle. Osolíme, opepříme, zasypeme hrstí najemno nasekané petrželky a nalijeme bílé víno. Vsypeme mušle, hrnec přiklopíme a během doby vaření, to je 8 – 10 minut, hrncem asi dvakrát zatřeseme.

Při vaření zatřeseme hrncem...

A můžeme se těšit, že asi za deset minut máme na stole báječný voňavý a zdravý předkrm. Někdo rád servíruje mušle v misce i s omáčkou (vývarem). Já raději mušle slévám. Mušle, které se neotevřely, vyhodíme. Na stůl pak ještě prostřeme oplachovač prstů, dostatek ubrousků a vychlazené bílé víno. (V restauraci Les Moules poblíž Pařížské ulice jsme kdysi dostali na stůl roli kuchyňských utěrek společně s oplachovačem prstů.) Jako příloha je se nejlépe hodí křupavá bílá bagetka, kterou si mažeme máslem s krystalky mořské soli.

Prostřeno...

Tohle máslo jsem objevila náhodou a je vynikající. Navíc oblast Camarque ve Francii je právě právě známá díky soli.

Máslo s mořskou solí

Maso z první mušličky vyjmeme třeba dvěma prsty a tahle první prázdná mušle nám bude sloužit jako pinzeta na maso z ostatních mušlí.

Na talíři...

Ulamujeme si bagetku, mažeme máslem, oplachujeme prsty, zapíjíme vínem. Prostě pohoda…

:-)

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *