Jarní kohoutci s bylinkami
Bře 16
Jarní kohoutci s bylinkami – ten nejlepší nápad, jak si doma prostřít jaro. Jeden kohoutek má hmotnost 500 gramů, takže se bude na talíři krásně vyjímat – skvělá porce pro jednoho.
Na vaření bude třeba:
-
3 jarní kohoutci
-
60 g másla
-
2 citróny
-
sůl
-
pepř
-
olivový olej
-
svazky bylinek: plocholisté petrželky, tymiánu, rozmarýnu
-
malé brambory ve slupce
-
6 plátků pancetty
-
pár šalotek
-
3 palice česneku
-
svazek listů mladého špenátu
Brambory dobře omyjeme a vložíme do větší pečící nádoby. Přidáme oloupané a na čtvrtky rozkrájené šalotky a příčně rozkrojené palice česneku zbavené jen uvolněných slupek. Lehce osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a bohatě zakápneme olivovým olejem. Dobře promícháme. Jarní kohoutky budeme péci na bramborách a připravíme si tak zároveň maso i přílohu.
Kohoutky dobře omyjeme, uvnitř osolíme. Lístečky tymiánu a rozmarýnu stáhneme ze stonku a společně s petrželkou velmi nadrobno nakrájíme. Bylinky promícháme se změklým máslem a nastrouhanou kůrou z jednoho citrónu. Tuto směs vetřeme kohoutkům pod kůži na prsou, kterou musíme před tím opatrně prsty uvolnit. Poté otvor zajistíme malou jehlicí nebo krátkou špejlí. Do břišní dutiny kohoutka vložíme větvičky bylinek a dílek dobře omytého citrónu i s kůrou. Otvor pak uzavřeme svázáním obou stehýnek k sobě.
Kohoutky položíme na podestýlku z brambor, šalotky a česneku nejprve prsíčky dolů a pečeme v předehřáté troubě na 170 stupňů. Zpočátku pečení zakryjeme alobalem. Asi po půl hodině alobal odstraníme a kohoutky obrátíme prsíčky vzhůru. Jakmile začnou prsíčka zlátnout, zakryjeme je plátky pancetty a dopékáme. Asi 15 minut před dopečením přidáme mezi brambory omyté špenátové listy.
Šalotka
Je bohatým zdrojem vitaminů C a B i provitaminu A. Obsahuje fytoncidy, tj. látky s dezinfekčním účinkem. Pěstování šalotky není náročné, snáší i větší mrazy. Cibulky šalotky lze v chladu skladovat až dva roky, aniž by začaly rašit.
Mnoho kuchařů považuje šalotku za naprosto nedostižnou a nejlepší cibuli k použití do kuchyně. Má trošku česnekovou chuť i tvar (leckde se jí říká španělský česnek), avšak na rozdíl od jarní cibulky, s níž si šalotku lidé často pletou, je méně aromatická. Slavný kuchař Escoffier vynalezl své šalotkové máslo do studených předkrmů a na grilované maso.
Lyonský kuchařský mág Paul Bocuse doporučuje osmažit jemně nakrájenou šalotku na másle společně s cukrem! V tomto případě se hodí zejména k přípravě zvěřiny.
Na jihu v přímořských státech panuje obecný názor, že k přípravě ryb a mořských živočichů se nemá nikdy používat cibule, nýbrž vždy jen a jen šalotka. Francouzi si bez šalotky nedovedou představit jedno ze svých nejoblíbenějších jídel, kohouta na víně. Přidávají šalotku dokonce i do dezertů!
Nejvhodnější použití je však zajisté do omáček (šalotka je ideální přísadou do bílé omáčky s bešamelem). Její chuť dobře harmonuje s máslem, smetanou a vínem. Šalotku lze použít i do polévek nebo salátů, avšak nehodí se k prudkému vaření a prudkému smažení. V kuchyni se dá použít i její nať.
Podáváme jedno kuřátko na porci, brambory vcelku a pečený česnek s báječnou šťávou vonící po citrónech a bylinkách.
Dobrou chuť!