Škvarkové placky
Úno 07
Zima je období zabíjaček a já se byla letos na jedné takové podívat. Před polednem byla teplota asi mínus 10 stupňů, slunečno. Je spousta možností, jak se zahřát. Taková stopečka hruškovice, svařák či grog přijdou před konzumací čehokoliv tučnějšího k chuti. Osobně se zabíjačkových specialit klidně zřeknu, pouze velmi ráda ochutnám dobrou světlou tlačenku. A to tahle tedy byla…
Donesla jsem si domů také trochu škvarků, které mám spojené s další pochoutkou – škvarkovými plackami. Ty byly u nás vždy velmi oblíbené a tak jsem je připravila podle starého rodinného receptu.
Na škvarkové placky je třeba:
- 200 g škvarků
- 250 g hrubé mouky
- 250 g hladké mouky
- 110 g vepřového sádla
- 250 ml mléka
- 1 celé vejce
- 1 lžička krystalového cukru
- špetka soli
- 20 g droždí
Nejprve si připravíme kvásek. Do mísy rozdrobíme droždí a společně s cukrem utřeme do pěny. Přilijeme několik lžic vlažného mléka a zaprášíme moukou. Mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme kvásek vzejít.
Poté smícháme oba druhy mouky, špetku soli a přidáme rozšlehané vejce ve zbylém množství mléka. Přilijeme rozehřáté (ale ne horké) vepřové sádlo a přidáme také kvásek. Těsto dobře propracujeme a poté přisypeme nakrájené škvarky. Ty jsme před tím nakrájeli na menší kousky. Existují názory zda škvarky krájet nebo semlít – jsem rozhodně pro krájení.
Těsto necháme opět na teplém místě přikryté utěrkou asi půl hodiny vykynout. Pak rozválíme na asi 1 cm vysoký plát, ze kterého vykrajujeme kolečka. Na každé kolečko pak vtiskneme tupou hranou nože rýhy ve tvaru čtverečků. Přesně tak to babi dělávala…
Placky pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů do doby, než přestanou být světlé. Zbarvit je však necháme jen velmi lehce.
Ještě vlažné placky jsou opravdová dobrota…
Dobrou chuť!