Černé těstoviny s olihní a krevetami
Srp 15
Není černá jako černá. Já osobně velmi nerada jím z tmavého porcelánu. Naštěstí doba, kdy vám v restauraci ve snaze odlišit se přinesli jídlo na hranatém černém talíři, už skončila. Pro někoho však může být stejně odpudivé černé jídlo.
Ale dovoluji si tvrdit, že pokud máte rádi těstoviny, tak tyhle si rovněž zamilujete. Sépiový inkoust, kterým jsem obarvila těsto, dodá těstovinám lehounký rybí nádech. Protože tekutý sépiový inkoust těsto nepatrně naředí, poměry mouky jsem tentokrát zkombinovala jedna ku jedné.
Připravila jsem si:
-
150 g hladké mouky
-
150 g semoliny
-
3 vejce
-
špetku soli
-
dvě balení sépiového inkoustu
Abychom dosáhli jednolité barvy těsta, začneme tím, že sépiový inkoust velmi důkladně promícháme s vejci. Teprve pak vejce přidáme do směsi mouky se solí a dokonale propracujeme. Pokud se těsto bude lepit, přidáme mouku podle potřeby. Těsto zabalené v potravinové folii odložíme na 30 minut do lednice.
Poté pomocí strojku na těstoviny zpracujeme pláty těsta, ze kterých pak tvoříme na nudle – také pomocí strojku nebo si širší pruhy můžeme nakrájet rádlem. K této variantě jsem se přiklonila i já, protože mám ráda nudle opravdu široké. Použití rádla byla však také nutnost, protože právě v tuto chvíli životnost mého již v pořadí druhého strojku na těstoviny skončila.
Hotové nudle odkládáme na plochu lehce zasypanou moukou. Poté necháme těstoviny asi 30 minut schnout. A způsob sušení nechávám na vaší fantazii…
Než těstoviny proschnou, je čas připravit si mořské plody. Ty jsou nejvhodnějším doplňkem černých sépiových těstovin.
Na čtyři porce jsem si připravila:
- 1 menší oliheň
- 12 krevet
- 12 koktejlových rajčátek
- 2 dcl bílého vína
- 4 lžíce olivového oleje
- 2 citróny
Nejdříve si připravíme oliheň. Právě z ní sépiový inkoust obvykle pochází. Já však měla inkoust koupený a oliheň byla už také opracovaná z obchodu. Znamená to, že hlava byla oddělena od těla a byl odstraněn váček s inkoustem. Zbývalo pouze vyjmout dlouhou průhlednou kost (bývá jedna a třeba i nějaká další, menší), poté oliheň oloupat a nakrájet na úzké proužky. Krevetám jsem odtrhla hlavu a obvyklým způsobem je oloupala.
Na pánvi jsem rozehřála olivový olej a postupně jsem vkládala sépiové kroužky, krevety a nakonec rajčátka nakrájená na poloviny. To celé jsem po krátkém prudkém orestování zastříkla bílým vínem.
Na vedlejší nepřilnavé pánvi jsem nasucho opekla několik silnějších koleček citrónu. Ta jsem podávala k těstovinám, které jsem ovšem těsně před přípravou mořských plodů v osolené vodě s několika kapkami olivového oleje uvařila „dal dente“.
Velmi důležité je, aby celá úprava mořských plodů nepřesáhla přibližně tři minuty. Za delší čas by se z olihně staly gumové nepoživatelné kroužky. Pak by zbývalo je dusit, třeba ve víně, dalších 45 – 90 minut.
Máme hotovo a okamžitě podáváme. Směs mořských plodů nelze ohřívat a tak zvolte při nákupu množství přesně podle počtu jedlíků. Těstoviny s dary moře jsem podávala s vínem, které je určeno právě pro kombinaci s mořskými plody, např. ústřicemi.
Z výroby domácích těstovin jsem i přes neustálé problémy se strojky na jejich zpracování, nadšena. Budu ráda za každý váš tip na další nákup tohoto pekelného přístroje.
Dobrou chuť!