Valentýn: Losos, hřebenatky a šumivé granáty…
Úno 07
Blíží se svátek Svatého Valentýna. Jeho oslavy jsou pro mnohé spojeny s konzumací vybraných lahůdek, většinou v podobě čokolády a mořských plodů. Tyto potraviny jsou všeobecně považovány za afrodiziaka. Počítáme však mezi ně také ořechy, jahody, lanýže, kaviár a dokonce chilli.
Možná si vyjdete ve dvou do restaurace, ale možná si připravíte lehkou večeři pro dva doma ve své kuchyni. A pokud Valentýna neslavíte, i tak je tu možnost, jak se potěšit dobrým jídlem.
A můžeme začít třeba předkrmem: Lososovým tatarákem, někdy také nazývaným lososový tartar.
Na předkrm pro dva si připravíme:
- 150 g čerstvého lososa
- 1 rajče
- 1 lžíci kaparů
- 1 šalotku
- 1 limetku
- svazek pažitky
- sůl (nejlépe mořskou)
- pepř
- 3 – 4 lžíce kvalitního olivového oleje
Začneme přípravou ryby. Pokud máme filet s kůží, je nejlépe ji odříznout ostrým nožem v poloze, kdy je kůže na prkénku a rybí maso navrchu. Tak filet zbavíme kůže nejlépe, aniž by na ní zůstaly zbytky rybího masa.
Další důležitá věc jsou kosti. Někdy bývá v prodeji maso již dokonale vykostěné. Pokud ne, vytaháme kosti po směru vláken masa. Velmi dobře se v tomto případě pracuje s pinzetou.
Takto je rybí filet připraven k pečení na pánvi nebo právě pro výrobu tartaru. Maso nakrájíme na co nejmenší kostičky. Výsledná hmota bude na talíři lépe držet tvar.
Před krájením všech zbývajících surovin zbývá ještě oloupat rajče. Do misky s vroucí vodou vložíme rajče, které jsme na jeho špičce nařízli do kříže. Po chvilce rajče vložíme do nádoby s ledovou vodou. Naříznutá slupka se trochu zkroutí a loupání nám pak půjde jako po másle.
Z rajčete odstraníme semínka a jeho díly nakrájíme na co možná nejmenší kostičky. Stejně tak najemno pokrájíme šalotku, pažitku a kapary. Bohatě zakápneme olivovým olejem, vše smícháme a podle své vlastní chuti osolíme a opepříme.
Nakonec zakápneme šťávou z limetky. Dodá předkrmu svou typickou vůni. Na množství šťávy také záleží, jak moc zůstane rybí maso syrové. Ideální je v tomto případě šťáva jen z poloviny limetky.
Podobně můžeme připravit také ceviche a to nejen z lososa. Připravujeme-li tzv. ceviche, krájíme maso na poněkud větší kousky a limetkové šťávy dáme více, třeba i z několika plodů. Rybí maso v ní získá takovou strukturu, jako by bylo tepelně upraveno.
Směs necháme odležet asi jednu hodinu v lednici. Podáváme s opečenými toasty.
Měla jsem štěstí a náhodou v obchodě viděla chlazené hřebenatky. U nás je to docela vzácnost, která se dá obvykle koupit spíše ve stavu mraženém. Balení bývá větší. Zcela jistě jsou hřebenatky k dostání v Makru nebo zde.
Promýšlela jsem, jak tuto příjemnou náhodu využít. Jakákoliv chuť rybího masa se velmi dobře pojí s podušenými špenátovými listy. Pokud by tedy zrovna nebylo po ruce maso z mušlí, jen obyčejně opečený lososový filet by byla rovněž báječná varianta.
Hřebenatky, také nazývané svatojakubské mušle
Původ názvu mušle údajně pochází z legendy, podle které portugalský rytíř stál v blízkosti přístaviště, kde kotvila loď, která do Španělska přivezla ostatky Svatého Jakuba. Rytířova koně prý vyplašil podivuhodný třpyt dopadající z hvězd na ostatky apoštola natolik, že skočil do vody a vzal s sebou do hlubin i rytíře. Ten však byl námořníky vytažen na palubu a jeho zachránci plni úžasu viděli, že tělo rytíře je zcela pokryto mušlemi, kterým se tak začalo říkat svatojakubské. Existují další legendy, které se váží ke Svatojakubské mušli a všechny mají v podstatě stejnou předlohu příběhu, totiž Svatým Jakubem zázračně zachráněné lidi.
zdroj: Internet
Příprava takové večeře je velmi rychlá, protože v ideálním případě můžeme špenát i mušle (nebo rybu) mít na sporáku najednou.
Suroviny pro dvě osoby jsou:
- 6 ks masa z hřebenatek (nazývané „ořech“)
- 4 stroužky česneku
- 300 g špenátových listů
- 6 lžic olivového oleje
- sůl
- pepř
- hrst jader z vlašských ořechů
- olej z vlašských ořechů
Nejprve ve velkém sítu spaříme špenátové listy vroucí vodou. Po propláchnutí a zbavení přebytečné vody špenát nasekáme.
Na pánvi s nepřilnavým povrchem rozehřejeme olivový olej. Na něm osmažíme česnek nakrájený na slabé plátky. Když začne růžovět, přidáme špenátové listy, dochutíme solí a pepřem a po dobu dvou až tří minut za stálého míchání restujeme. Jakmile směs odstavíme z tepelného zdroje, přidáme hrst posekaných vlašských ořechů a promícháme.
Souběžně se špenátem si připravíme maso z hřebenatek.
V pánvi s nepřilnavým povrchem rozpálíme asi tři lžíce olivového oleje a v něm maso z mušlí z každé strany tak dvě až tři minuty zprudka opečeme.
Hotovo, můžeme ihned podávat. Na talíř dáme porci špenátu, na ni položíme opečené maso ze svatojakubských mušlí a vše zakápneme olejem z vlašských ořechů. Pokud někomu nestačí jemná chuť masa, může ho jen velmi lehce ochutit mořskou solí.
A pro dotvoření slavnostní atmosféry je třeba mít něco dobrého ve sklenici. Navrhuji dokonale vychlazenou láhev sektu. A jako malé ozvláštnění bych zvolila granátové jablko. Jeho krásná a lehce natrpklá zrníčka se budou v bublinkách krásně vyjímat.
Sekt můžeme ochutit grenadinou – sirupem z granátových jablek. Má jasně červenou barvu a s její pomocí bude sklenka chutnat trochu sladce. Já jsem sekt ochutila melasou z granátových jablek, která je velmi hustá, má rudohnědou barvu. Sladká a kyselá chuť jsou v ní téměř vyrovnány.
Lžičku melasy bude nutné ve sklenici trochu rozmíchat a pak už si můžeme připít na zdraví. Tak trochu orientální příchuť je velmi zvláštní a vůbec to není náhoda, protože právě z Orientu melasa pochází.
Ať už slavíte Valentýna nebo ne, přeji vám příjemný zážitek a dobrou chuť!