Borůvkové tartaletky

Čvc 16

Borůvkové tartaletky

Valí se na nás borůvky. Když jsem si pořídila tyto formičky, měla jsem naprosto jasnou představu o tom, co upeču jako první. Každý rok se těším na lesní ovoce a toto období teď začíná. Maliny a ostružiny budou později.

Borůvky v lese...

Brusnice borůvka

Neobvykle vysoký obsah antioxidantů (včetně vitamínu C) působí v našem těle jako ochranný štít před volnými radikály, viry a bakteriemi. Borůvky jsou tedy skvělou prevencí mnoha nemocí, lékem a silným podpůrným prostředkem při rekonvalescenci, chrání naše sliznice a stimulují jejich regeneraci. Čerstvé, sušené, mražené i jinak konzervované borůvky jsou tím pravým lékem při všech respiračních onemocněních, pomáhají léčit chřipku, angínu, bronchitidu, rýmu a jiná infekční a zánětlivá onemocnění sliznic.

Borůvky zlepšují a udržují náš zrak a jejich častá konzumace je účinnou prevencí šerosleposti.

Již po mnoho generací se borůvky používají jako léčebný prostředek při střevních potížích a kolikách, při průjmu a otravách jídlem: Tady fungují jako dezinfekce a takzvaně „staví“. I v tomto případě působí v jakékoli formě: čerstvé i konzervované.

Blahodárný účinek mají na ledviny a močové cesty, čistí je a pomáhají léčit případné infekce v této oblasti. Působí mírně močopudně, zbavují tělo škodlivin a zlepšují funkci lymfatického systému.

Listy brusnice borůvky mají velice podobné účinky jako plody. Sklízíme je počátkem léta a sušíme pro pozdější užití. Čaj z těchto listů je vhodný jak při střevních a žaludečních potížích, tak za účelem snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Čaj pomáhá s odvodňováním organismu. Při vnější aplikaci zmírňuje projevy lupénky a kožních nemocí.

zdroj Internet

Borůvky...

Těsto na borůvkové tartaletky jsem vyrobila přesně podle knihy „Skvělá chuť Francie“, kde je nazváno jako „Sladké těsto“.

Ingredience jsou:

  • 340 g hladké mouky
  • špetka soli
  • 150 g nesoleného másla
  • 90 g moučkového cukru
  • 2 vejce, lehce ušlehaná

Suroviny na sladké těsto...

(z této dávky připravíme 700 g těsta)

A postup výroby těsta je v knize popsán takto:

„Mouku prosejeme přímo na pracovní plochu a přisypeme sůl. Uprostřed uděláme důlek, do kterého přidáme máslo. Z másla a trochy mouky vypracujeme prsty a palcem velmi jemné těsto. K této směsi přimícháme cukr a poté i vejce. Teprve teď začneme postupně přidávat mouku, dokud pod rukama nevznikne tuhé těsto. Těsto důkladně prohněteme a poté do něj několikrát udeříme pěstí, aby bylo zcela hladké. Vytvoříme z něj kouli, kterou zabalíme do potravinové fólie a necháme alespoň 1 hodinu odpočinout v lednici. Poté těsto vyválíme na lehce pomoučněném vále do tvaru kruhu. Tvar placky zpravidla kopíruje tvar formy, ve které budeme těsto péct. Ale to je uvedeno u každého receptu. Okraje těsta zarovnáme a odřízneme je kolem dokola, aby strany korpusu zůstaly rovnoměrné. Formu položíme na plech a necháme v lednici 10 minut odpočinout.“

Těsto...

Já jsem borůvkám poskytla ještě měkkou lahodnou podestýlku v podobě tvarohového krému.

Na krém bude potřeba:

  • 250 g měkkého tvarohu
  • 1/2 sáčku vanilkového pudingu
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 vejce

Budete-li chtít tvarohové náplně více, dávku zdvojnásobte.

Suroviny na krém...

Lépe je koupit tvaroh takto balený (jako na fotce) a ne vaničkový, ve kterém je dost vody. Tvaroh tedy rozmícháme s polovinou sáčku pudingu, jedním vejcem a vanilkovým cukrem. Puding způsobí pevnou a nedrobivou konzistenci tvarohového podkladu po upečení. Používám takto upravený tvaroh, ovšem s rozinkami, i na buchty a koláče. Pro koho by byl krém málo sladký, může dosladit krystalových cukrem podle své chuti. Do tvarohu ještě přidáme podle potřeby několik lžic sladké smetany, abychom docílili konzistence hustého krému. Směs můžeme také ovonět několika kapkami rumu.

Těsto jsme lehce přitlačili do formiček (formičky není třeba nijak vymazávat ani vysypávat) a můžeme je naplnit tvarohovým krémem, asi do poloviny jejich výšky.

Formičky s těstem naplníme tvarohovým krémem...

Potom tvarohový povrch posypeme hustě borůvkami. Můžeme je lehce přitlačit.

Před pečením...

Vložíme do předehřáté trouby a pečeme na 200 stupňů asi 20 minut nebo spíše do doby, až okraje těsta začnou zlátnout.

Upečené necháme vychladnout...

Těsto nádherně voní a báječně chutná, takže pro pečení sladkých koláčů je to můj jasný favorit.

:-)

Moje formičky mají průměr 10 cm a z dané dávky jsem upekla 12 tartaletek. Těsto ale můžete dát do velké koláčové formy. A pokud by vám nestačila tvarohová náplň, určitě by bylo vynikající borůvky jen tak posypat krystalovým cukrem, jako v případě jahodového koláče. Jen těsto pod borůvky, na rozdíl od jahod, není třeba předpékat.

:-))

Z formiček tartaletky vyklopíme zcela zchladlé. Můžeme malinko zasypat moučkovým cukrem a přidat lžičku zakysané smetany. Ozdobíme malými sušenkami, které jsme vykrojili ze zbytků těsta a upekli současně s tartaletkami.

Dobrou chuť!

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *