Omáčka gribiche

Kvě 10

Omáčka gribiche

Omáčka gribiche je francouzského původu. Podává se za studena, nejčastěji k jemnému masu, rybám nebo k zelenině. Teď, v chřestové sezóně, jsem tedy zvolila chřest a medailonky z telecího masa.

Ideální čas pro tuhle omáčku je třeba po Velikonocích, kdy máte přebytek vařených vajec. Dalo by se klidně i říci, že je tahle omáčka, nejen kvůli podávání za studena, dost vylepšený vaječný salát nebo skvělá tatarská omáčka.

Na 4 porce omáčky budeme potřebovat:

• 2-3 vařená vejce (záleží na velikosti)
• 1 lžíci dijonské hořčice
• 1 lžičku celozrnné hořčice
• 1 lžíci nasekaných kaparů
• 2 malé nakládané okurky
• 50 ml oleje (já použila z pistáciových ořechů)
• několik snítek čerstvé plocholisté petrželky
• špetku mletého bílého pepře
• sůl

Vejce na jejich ploché straně opatrně propíchneme. Narušíme tak vzduchovou bublinu a při vaření vejce nepraskne. Ze stejného důvodu do vody na vaření vajec přidáme trochu octa. Vejce vaříme mírným varem 10 minut. Ne déle, žloutek by získal našedlou barvu. Po uvaření slijeme vroucí vodu a vejce necháme chladnout ve studené vodě.

Zchladlá vejce oddělíme: Žloutky vymícháme s olejem. V receptech na omáčku gribiche je většinou uvedeno „chuťově nevýrazného oleje“. Nehodí se extrémně výrazný olej, jako třeba extra panenský olivový olej nebo sezamový. Ale použijte prostě ten, na který jste zvyklí nebo vám chutná. Já použila olej z pistáciových ořechů a chuť omáčky byla vynikající.

Stejně tak, jako ze syrových žloutků vyrábíme majonézu, mícháme či šleháme a postupně přiléváme olej. Až se vše spojí, přidáme oba druhy hořčice a nasekané kapary.

Dále mají být v receptu použity originální cornichons. Jejich chuť je dost odlišná od té, na kterou jsme u nakládaných okurčiček zvyklí. Použila jsem tedy českou pevnou naloženou okurku a omáčku pak nebylo třeba dochucovat vinným octem nebo citrónovou šťávou. Okurku nakrájíme na co nejmenší kostičky.

Vaječné bílky nakrájíme na co nejmenší kostičky a přidáme je do směsi. Přidáme také nasekanou petrželku. K petrželi můžeme přidat kerblík, estragon nebo kopr. Nebo si vyberte tu svou nejoblíbenější.

Opepříme a osolíme dle vlastní chuti. Omáčku necháme v lednici alespoň dvě hodiny, nejlépe však do druhého dne. Před podáváním ji důkladně promícháme.

Při podávání omáčky gribiche s chřestem jsem ještě vše posypala trochou sekaných pistácií. V tu chvíli to byla barevně i chuťově vhodná dekorace a navíc byl v omáčce použit olej z pistáciových ořechů.

Dobrou chuť!

Share

2 comments

  1. Pavel /

    Presne tak…. Vcera jsme to jedli… k „tête de veau“… tam si myslim, ze je nejlepsi…. Zapomenala jsi mi napsat z jake mouky se ve francii muzou delat Nudle do polevky…
    Diky a hezky den
    Pavel

    • Pavlína
      Pavlína /

      Ahoj Pavle,
      ten dotaz jsem asi přehlédla 😛 Tak nějak jsem Ti odpověděla na předešlý dotaz v rubrice „O mně“.
      Děkuji, Pavlína 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *