Kančí plec pečená s jablky a hruškami
Led 07
Vydatná zimní jídla bývají převážně masová, ale ani tak nemusí naše trávení tolik zatěžovat. Maso z mladého divočáka nebo obecně z divočiny je velmi zdravé, téměř bez tuku. V kombinaci s menším množstvím vhodné přílohy se u tohoto báječného pokrmu vůbec nejedná o hřích. Jako přílohu jsem zvolila hebké bramborové šišky a pokud zrovna nemáte po ruce zvěřinu, nahraďte kančí plec třeba větším kusem horního krůtího stehna.
Připravíme si následující suroviny:
-
plec z mladého kance (selete)
-
150 g uzeného špeku
- 2 větší cibule
- 10 neoloupaných stroužků česneku
- 2 pevná jablka
- 2 pevné hrušky
- 4 lžíce brusinkového kompotu
- několik snítek rozmarýnu a tymiánu
- celý černý pepř
- nové koření
- jalovec
- bobkový list
- čerstvě mletý černý pepř
- sůl
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- trochu vývaru na podlití
- kousek másla na zjemnění omáčky
Začneme tím, že si maso našpikujeme. Osobně se mi lépe pracuje se špikovacím nožem než s jehlou. Do masa prořízneme nožem otvor, do kterého vsuneme hranolek slaniny. Špikování nám půjde lépe od ruky, když si slaninu (klidně večer předem) nakrájíme na hranolky potřebné velikosti a ty naskládáme jeden vedle druhého na prkénko (nebo do plastové nádoby) a uložíme do mrazáku. Takto připravená slanina pak do masa pronikne daleko lépe.
Cibuli oloupeme, nakrájíme na kolečka a pokryjeme jí dno pečící nádoby. Přidáme i několik zbylých proužků slaniny. Na cibuli položíme prošpikované, osolené a opepřené maso a přihodíme pár stroužků neloupaného česneku, několik snítek tymiánu a rozmarýnu. Dále pak sušené koření: 2 bobkové listy, několik kuliček nového koření, jalovce a celého černého pepře.
Maso zakryjeme vrchní částí pečící nádoby nebo silnější vrstvou alobalu a pečeme v předehřáté troubě asi hodinu. V průběhu pečení trochu podlijeme vývarem a přeléváme vzniklým výpekem.
Když je maso již skoro měkké, přidáme jádřinců zbavené a na větší kousky nakrájené ovoce.
Dopékáme již jen tak dlouho, aby ovoce zcela nezměklo. Poté maso vyjmeme a ostrým nožem porcujeme (seřezáváme od kosti).
Z výpeku odstraníme všechno koření, česnek zbavíme slupek, rozmačkáme ho a vrátíme zpět. Přidáme brusinkový kompot a rajský protlak. Vše na sporáku dostatečně za stálého míchání prohřejeme a nakonec přidáme kousek másla na zjemnění.
Podáváme s bramborovými šiškami. Na výrobu šišek budeme potřebovat:
-
1,5 kg brambor
- 600 – 800 g hrubé mouky
- 1 celé vejce
- 1 lžičku soli
Brambory jsme si, třeba i předchozí den, uvařili ve slupce. Zchladlé je oloupeme a prolisujeme, případně nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme vejce, sůl a postupně přidáváme mouku. Její přesné množství však bude záležet na druhu použitých brambor. Těsto dobře propracováváme až do doby, kdy se přestane lepit. Takže, pokud se těsto stále příliš lepí, mouku klidně přidáme. Pak ze stejnoměrně velkých kusů těsta tvarujeme v dlani šišky. Z uvedeného množství surovin lze připravit asi 50 větších šišek nebo 4 velké šišky bramborového knedlíku.
Naporcované maso podáváme na nahřátých talířích přelité omáčkou s kousky pečeného ovoce a s přílohou. Zdobíme čerstvými bylinkami. Hostům můžeme nabídnout porci brusinkového kompotu navíc a sklenku dobře chlazeného bílého vína.
Dobrou chuť!