Boeuf Bourguignon – hovězí po burgundsku
Úno 26
Francouzská klasika, recept, který byste měli vyzkoušet. Pomalu dušená jídla jsou to pravé pro podzimní čas. Všechnu práci vykonáte na začátku vy a poté za vás bude pracovat tři a půl hodiny litinový hrnec. Právě v něm je příprava těchto pokrmů nejjednodušší. A pokud nebudete nedočkaví a necháte jídlo odležet do druhého dne, výsledné chuti tak můžete pouze prospět.
V tomto případě nejsem schopna určit přesný počet porcí, protože záleží na chuti jedlíků, ale zcela jistě to bude 10 porcí.
Suroviny:
- 1,5 kg hovězí kýty
- 150 g uzeného špeku
- 150 g mrkve
- 10 šalotek
- 0,7 dcl suchého červeného vína
- hovězí vývar na dolití
- 1 malý rajský protlak
- 100 g menších žampiónů
- 100 g perlových cibulek
- máslo
- olivový olej
- bylinky pro bouquet garni: pár snítek tymiánu, snítka rozmarýnu, snítka petrželky
- 2 bobkové listy
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- kousek světlé bagety na případné zahuštění
- 0,5 cl Armagnacu
Špek nakrájíme na drobné kostičky a v rozpáleném litinovém hrnci ho zvolna vyškvaříme. Když jsou kostičky zlatavé, děrovanou lžící je vyjmeme a na vypečeném tuku budeme postupně opékat maso. Pokud je tuku méně, můžeme přidat trochu olivového oleje.
Maso nakrájíme na větší kostky o hraně asi 4cm. Malé kousky by se po tak dlouhé době dušení téměř rozpustily. V hrnci rozpálíme asi 0,5 cm vrstvu vypečeného tuku s olivovým olejem a vkládáme maso pouze v jedné vrstvě. Nejlépe se nám bude pracovat s kuchařskou pinzetou, do masa nepícháme. Kousky masa necháme zatáhnout ze všech stran a vyjmeme z hrnce do jiné nádoby. Takto postupujeme až do opečení všech kousků masa.
Když jsme vyndali poslední dávku masa, vsypeme na tuk nadrobno nakrájenou šalotku. Ta se krásně obalí připečenými kousky z opékání masa. Když začne šalotka zlátnout, přidáme na kolečka nakrájenou mrkev.
Chvilku restujeme, poté přidáme k šalotkám a mrkvi opečené kostičky špeku a nakonec maso i se šťávou, která se z něj doposud uvolnila. Do hrnce vložíme balíček bylinek bouquet garni, bobkové listy osolíme, opepříme a zalijeme červeným vínem tak, aby bylo maso zakryté. Pokud uvedené množství vína maso zcela nezakrylo, dolijeme hovězím vývarem. Počkáme, až začne obsah hrnce probublávat a poté stáhneme plamen na minimum. Takto dusíme zakryté pokličkou do změknutí masa, ale hlavně kvůli propojení všech chutí asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby můžeme odklopit, aby se tekutina malinko zredukovala.
Na vedlejší nepřilnavé pánvi si na směsi olivového oleje a másla zprudka orestujeme dobře očištěné žampióny. Pokud byste měli k dispozici žampióny krémové (nazývané také pařížské), jejich chuť bude výraznější. Větší houby rozkrojte na poloviny, malé nechte vcelku. Opékáme dozlatova.
Do hrnce také patří opečené perlové cibulky. V ČR je to velmi nedostatkové zboží. Perlové cibulky se dají nahradit velmi malými šalotkami, ale nevýhoda je v tom, že hlíza šalotky bývá pod slupkou rozpůlená a rozdělila by se. Použila jsem tedy nakládané perlové cibulky. Ty jsem nechala v sítku důkladně odkapat a malinko zaschnout. Pak nebyl problém je opéci zcela stejně, na směsi olivového oleje a másla, jako žampióny.
Maso je měkké a pokud je šťávy dost, můžeme bourguignon zahustit tak, že rozdrobíme střídku bílé bagety do sítka, které ponoříme do omáčky a vařečkou střídku propasírujeme. Přidáme rajský protlak, ten dodá jídlu konečnou barvu a pokrm nepatrně zahustí. Poté vsypeme do hrnce opečené žampiony a perlové cibulky a necháme vše ještě malou chvilku probublat. Nakonec pokrm zjemníme plátkem másla a nezapomeneme přidat Armagnac.
Litinový hrnec odstavíme z tepelného zdroje, necháme zcela zchladnout a uložíme v ledničce. Podáváme nejlépe další den.
Jako přílohu doporučuji bílou křupavou bagetku. K jídlu podáváme stejné víno, se kterým jsme vařili.
Dobrou chuť!
Hmm tak to vypadá víc než dobře 🙂
Díky, Jano 🙂
Voní to až k nám!
Ráda Tě po delší době vidím! Bourguignon voní za všech okolností 🙂 Děkuji 🙂