Bretaňský jablečný koláč

Úno 19

Bretaňský jablečný koláč

Je jednoduchý, rychlý a na nic si nehraje – stejně jako Bretań. Přitom zajímavý, šťavnatý se sladkou vůní – stejně jako Bretaň. V Bretani a v Normandii, která s ní přímo sousedí, najdeme mnoho receptů s využitím jablek a všech jejich podob – tedy cideru, calvadosu apod. Mně osobně tedy chutná více cider hruškový ale o tom až jindy.

A všechny recepty obsahují máslo, spoustu másla. V obchodech jsou tam běžně k mání balení od 125 g do 1 kg másla, máslo slané (hladké nebo s krystalky soli) a máslo „obyčejné“ tedy „doux“. Teprve v Bretani jsem pochopila rčení, že „tři základní ingredience francouzské kuchyně jsou: máslo, máslo a máslo“. Nejčastěji se objevuje máslo značky „Paysan Breton“.

Recept mám od majitelky našeho pronajatého domečku v Bretani, která mi kromě dalších milých drobností darovala jí prověřené recepty na typická místní jídla, mezi nimi i recept na tento koláč.

Suroviny na jablečný bretaňský koláč:

• 4 celá vejce
• 160 g krystalového cukru
• 1 lžíce vanilkového cukru
• 200 g hladké mouky
• 1 lžíce prášku do pečiva
• 130 g rozpuštěného másla
• 1 lžička vanilkového extraktu
• 2 lžíce třtinového rumu nebo calvadosu
• 6 středně velkých jablek

Koláč jsem připravila v dortové formě o průměru 24 cm, výška okraje 6 cm.

Nejdříve oloupeme jablka a zbavená jadřinců je nakrájíme na libovolné kostičky. V žádném případě na jablka nekapeme citrónovou šťávu, protože citrón by srazil těsto. Příprava těsta je velmi rychlá a jednoduchá, takže jablka zhnědnout ani nestačí a i kdyby – stejně budou uvnitř. koláče.

Vejce rozklepneme do mísy a necháme šlehat v robotu. Postupně přidáváme oba druhy cukru a šleháme do světlé pěny. Poté smícháme suché ingredience: mouku a kypřící prášek a rozpustíme máslo. Do robotu k vaječné směsi postupně přidáváme střídavě mouku a tekuté máslo. Můžeme přidat lžičku vanilkového extraktu. Nakonec přilijeme alkohol. Mísu odstraníme z robotu a do hmoty vsypeme oloupaná a na kostičky nakrájená jablka. Promícháme už pouze pomocí stěrky a vlijeme do pečící formy vyložené pečícím papírem.

Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupńů asi 50 minut. Prvních 30 minut zakryjeme alobalem. Před koncem pečení provedem test špejlí.

Krájíme a podáváme vlažné.

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *