Cannelloni plněné špenátem pečené v rajčatové omáčce
Led 21
Mám moc ráda těstoviny a mezi ně patří také cannelloni. Cannelloni jsou popisovány jako „trubky, mající tvar duté válcovité těstoviny, která se plní a zapéká v troubě“. Třeba jste už tuhle dobrotu jedli v restauraci, nejspíše pizzerii. A pokud byla ta restaurace dobrá, tak jste si pochutnali. Zkusíme si je tedy připravit i doma. Vypadá to jako docela složité jídlo, ale nic to není, uvidíte.
Připravíme si:
- celé balení cannelloni
- 300 g listového špenátu
- 2 plechovky loupaných rajčat
- 2 plechovky rajského protlaku
- 2 krabice rajčatové pyré
- 2 bujónové kostky
- 2-3 lžíce třtinového cukru
- 2 palice česneku
- 2 střední cibule
- 100 g strouhaného parmazánu (nebo Gran Moravia)
- 500 g ricotty (2 balení)
- 2 velké hrsti bazalkových listů
- olivový olej
- sůl, pepř
Začneme těmi nejpomalejšími a pro někoho nejnepříjemnějšími pracemi: oloupat všechen česnek a cibuli. Poloviny česneku je třeba na špenát, druhou polovinu společně s cibulí použijeme na rajčatovou omáčku. Současně s loupáním si dáme vařit vodu na spaření špenátu.
Špenátové listy nasypeme do sítka a přelijeme vroucí vodou. Pak listy vymačkáme a nahrubo nasekáme. Na pánvi zpěníme na olivovém oleji česnek nasekaný na tenké plátky. Jakmile začne růžovět, přidáme nasekaný špenát a lehce strouhneme pepř a sůl. Jen velmi krátce orestujeme. Hotový špenát necháme vychladnout.
Dále si vyrobíme rajčatovou omáčku. Na oleji zpěníme cibulku a na plátky nakrájený česnek, přidáme dvě konzervy loupaných rajčat, dvě krabičky rajčatového pyré a dva rajské protlaky. Přidáme dvě rozdrobené kostky bylinkového bujónu. Omáčku provaříme a poté rozmixujeme ponorným mixérem. V případě potřeby dosladíme třtinovým cukrem. Bazalku nasekáme nadrobno, přidáme do rozmixované omáčky a ještě krátce povaříme.
Jsem skoro „bazalkový závislák“. Vůni a chuť čerstvé bazalky miluji a s ní jsem ochotná sníst skoro cokoliv.
Bazalka
Bazalka působí zklidňujícím účinkem na nervovou soustavu. Spařené listy při nachlazení podporují pocení a rozpouštějí hleny. Blahodárné účinky má tato bylina rovněž při žaludečních potížích, nadýmání a ztrátě chuti k jídlu. Dříve byla považována za prostředek proti trudnomyslnosti.
Jméno „basilicum“ je odvozeno z řečtiny a znamená „královský“. V německy mluvících zemích je pak bazalka podle toho nazývána „královskou bylinou“ nebo „královským balzámem“. V Indii byla pak dokonce považována za svatou a používala se při náboženských obřadech. Do střední Evropy ji přivezl Karel Veliký, díky němuž se začala pěstovat jako léčivá bylina v klášterních zahradách
zdroj Lexikon koření
Kdysi jsem také někde četla, že je vhodné pěstovat bazalku vedle růží. Je to pro růže prospěšné, protože se jim obloukem vyhnou mšice.
Zchladlý špenát s česnekem dobře promícháme se dvěma baleními ricotty a 1/3 parmazánu.
Směs důkladně promícháme a naplníme jí zdobící sáček.
Na plnění cannelloni se mi nejlépe osvědčil sáček na zdobení dortů. Suché (neuvařené) trubičky tak naplníme podobně jako třeba kremrole. Naplněné trubičky skládáme do nádoby, ve které je budeme zapékat.
Bude-li třeba, trubičky mohou být ve dvou vrstvách, omáčky bude dost. Trubičky v zapékací míse posypeme další 1/3 parmazánu…
… a pomalu zaléváme rajčatovou omáčkou…
Když sahá omáčka těsně nad povrch naplněných trubiček, vložíme mísu do předehřáté trouby.
Pečeme na 200 stupňů asi 30 minut. Pět minut před koncem pečení posypeme povrch poslední dávkou parmazánu.
Za pět až deset minut máme pečeno, sýr vytvořil voňavou krustu. Společná vůně rajčat, bazalky a parmazánu je skoro omamná…
Teď už zbývá jen ostrý nůž, který rozdělí obsah zapékací nádoby na jednotlivé porce, talíř si ozdobíme čerstvou voňavou bazalkou a můžeme si pochutnávat.
Tip na závěr:
Zbyla nám docela slušná dávka rajčatové omáčky. Můžeme při jejím ohřívání vložit do kastrolu také několik masových kuliček, zvolit si přílohu a další chutná večeře je na stole.
Přeji vám dobrou chuť!