Flip (pivní grog)
Lis 19
Slíbila jsem něco na zahřátí, tak je to tady. A podle předpovědi počasí se to bude hodit.
Ingredience potřebné pro tento horký nápoj jsou:
-
černé pivo
-
kvalitní tmavý třtinový rum, např. Captain Morgan
-
javorový sirup (případně třtinový cukr)
-
máslo
-
flipovadlo (věc důležitá, vysvětlím níže)
Tento horký nápoj se původně začal připravovat v historických dobách osidlování severoamerického kontinentu a vzniku kolonií, tedy v dobách, kdy kolonie ještě neměly vlastní pivovary a pivo se dováželo z Evropy. Důvod pro takový způsob přípravy byl nejspíš ten, že osadníci potřebovali zužitkovat pivo, které přepravu přes oceán nevydrželo a zkazilo se. Nevím, proč se tomuto nápoji mezi lidmi, kteří ho u nás dodnes připravují, říká právě flip. Beru to ale jako fakt. Pokud by snad někoho tento název urážel, říkejme mu třeba pivní grog.
A nyní k přípravě:
Do většího kotlíku zavěšeného na trojnožce (my máme pro tento účel železný kotel o objemu 15 litrů a vaříme v něm převážně guláše, fazole a jiné dobroty) nalijeme pivo podle počtu zúčastněných osob a jejich předpokládané konzumace. Pod kotlíkem rozděláme oheň a čekáme, až pivo započne kypět. Mezi tím do ohně vložíme flipovadlo.
Poslouží k tomu jakýkoli masivnější kus železa tyčovitého tvaru, např. krbový pohrabáč. Kdo si flip připravuje častěji, má pro ten účel ke konci klasického pohrabáče přivařenou kouli o přibližné velikosti golfového míčku.
Jakmile počne pivo v kotlíku kypět, odstavíme ho z ohně, ponoříme dovnitř do červena rozžhavené flipovadlo a mícháme jím, dokud pivo nepřestane bouřlivě bublat. Dříve se tak zkažené pivo zbavovalo nežádoucích chutí. Dnes to má i ten význam, že základ nápoje jaksi zkaramelizuje a je mnohem chutnější. Každý piják si pak připraví nádobu většího objemu, ze které bude konzumovat.
Do nádoby nalijeme:
- kvalitní třtinový rum v poměru 1 díl rumu na 4 díly piva
- javorový sirup (případně třtinový cukr) podle chuti
- trochu másla (tak ½ cm silný plátek krájený z menší strany osminky)
Vše pak zalijeme vřelým pivem. Pokud jde o slazení: jak sirup, tak třtinový cukr sladí méně, než řepný cukr.
Nápoj zahřeje, ale pozor! Poměrně slušně to „leze do hlavy“. Je samozřejmé, že přijde více k chuti v chladných měsících roku. Pokud nemáte možnost připravit si flip na ohni, nevadí. Dá se to zvládnout i v běžné domácnosti za použití hrnce. Míchání flipovadlem však nevynechávejte! Nějaký ten kus železa si v nejhorším rozžhavte na plynu nebo v kamnech.
Jako přílohu doporučuji dobrou společnost, sníh, studený vítr a teplé oblečení (alespoň zpočátku). A trochu světla, protože je brzo tma…
Stylové je popíjení z cínových korbelů, ale i větší smaltovaný hrnek nebo porcelán poslouží stejně dobře. Na zdraví!