Kapr na lososu a kapr na sardeli

Pro 05

Kapr na lososu a kapr na sardeli

Také nemáte rádi jako já smaženého kapra? Ryby miluji, ale tahle úprava už tak dost tučné ryby mi prostě dosud nepřišla k chuti. Mám v ruce takřka rodinný recept, který se ještě do žádné kuchařky nemohl dostat.

Původní recept byl kapr na sardeli. Ale ouha! Stalo se jednou, že doma nebyla sardelová pasta. Jsme v dobách, kdy neexistovalo dojít si do obchodu o Štědrý den. To by bylo něco jako vyhnat Marušku do lesa ke dvanácti měsíčkům. A tak tedy vznikl kapr na lososu. V lednici se naštěstí totiž našlo trochu uzeného lososa (tehdy se tak nazývalo malé balení „tresky á la losos“ v oleji). Od té doby se kapr připravoval na oba způsoby.

Když jsem byla seznámena s tímto receptem, na kapříkovi si začínám pochutnávat. Třeba si na něm o letošních Vánocích pochutnáte i Vy. A možná v mrazáku dřímá kousek kapříka mraženého, třeba z výlovu.

Na kapra v této úpravě a v tomto množství budeme potřebovat:

  • polovinu kapra v kuchyňské úpravě (bez šupin a bez dlouhých kostí)
  • 1 balení uzeného lososa
  • 2 citróny
  • sardelovou pastu
  • 1/16 másla

Kapra máme očištěného už z obchodu. Pokud ne, zbavíme ho šupin a silných žebrových kostí. Polovinu kapra nakrájíme na 5 – 6 cm široké díly.

Pruhy, které budou na způsob „kapr na lososu“ nařízneme po délce třemi zářezy. Do prostředního zářezu vtlačíme dílek důkladně omytého citrónu. Do zářezů vedle citrónu nacpeme kousky uzeného lososa.

Kapr na lososu...

Na způsob „kapra na sardeli“ nařízneme pruh pouze jedním středovým řezem (proužky mohou být tedy užší, než ty předešlé). Celý proužek potřeme sardelovou pastou způsobem „cik cak“ a do prostředního zářezu opět zatlačíme dílek citrónu. Trochu pasty se tak dostane i dovnitř.

...a kapr na sardeli

Druhý citrón důkladně vymačkáme a porce kapra naskládané v pečící nádobě bohatě zalijeme citrónovou šťávou.

Pak rozehřejeme a přepustíme celé množství másla a lžičkou, protože musíme být důkladní, zalijeme celé porce v nádobě. Máslo slouží svým způsobem k určité konzervaci chutí a vůní v kapřím mase. Zároveň všechno svou typickou chutí ovoní a při pečení se krásně dostane dovnitř.

Kapří proužky zalité máslem vložíme do lednice a necháme je tam nejlépe do druhého dne.

Pak už jen vložíme do předehřáté trouby a pečeme „do tuku“.

Druhý den upečeme...

Jako příloha se hodí cokoliv: vařené brambory, dobrý chléb, bílá bagetka. A pokud si kapra takto připravíte rovnou na Štědrý večer, pak přílohou s největší pravděpodobností bude ten Váš originální domácí bramborový salát. Na ten se já moc těším!

Jestli Vás k malé změně ve štědrovečerní večeři nepřesvědčil ani můj recept a Váš kapřík bude smažený, pak vězte, že:

I když je u nás „na obalování“ zažita hladká mouka, slovutný prvorepublikový kuchař Jaromír Trejbal (vařil pro belgického krále Leopolda i krále komiků Vlastu Buriana) doporučuje na obalování v trojobalu mouku hrubou, která k masu mnohem lépe přilne, lépe zadrží šťávu a nevytvoří s vajíčkem šlem. I osmažený trojobal je s ní křupavější a neodpadává.

zdroj denní tisk

Přeji Vám dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *