Medvědí česnek – zdravé jarní potěšení

Dub 15

Medvědí česnek – zdravé jarní potěšení

Medvědí česnek je vzácnost. Tedy alespoň pro toho, kdo nezná nebo nemá možnost najít ta správná místa pro jeho sběr. Ale pak stačí mít přátele, kteří přinesou slušnou zásobu listů medvědího česneku. Jeho sezóna je velmi krátká a tak se vždy snažím ten dárek využít do posledního lístečku. Před každou úpravou listy medvědího česneku opláchneme a osušíme, nejlépe v odstředivce na salát. Medvědí česnek není většinou třeba vůbec tepelně upravovat a pokud, tak jen velmi krátce, protože velice rychle ztrácí své typické aroma a chuťové vlastnosti.

Jako každoročně jsem připravila pesto. Těstoviny s ním chutnají úžasně a pesto se dá vcelku dobře skladovat v chladu, ve sklenici zalité vrstvou olivového oleje.

Pak je tu polévka. Do vařícího zeleninového nebo hovězího vývaru vsypeme najemno nakrájený medvědí česnek. Mixovat se ho nesnažte, díky dlouhým vláknům v listech se vám to nejspíše nepodaří. Necháme krátce přejít varem, přidáme kelímek zakysané smetany „Chef de Créme“. Podle vlastní chuti můžeme dosolit. Polévka je připravena k podávání. Pokud máte rádi polévku krémovější, vývar je třeba před přidáním česneku nejprve zahustit jíškou a potřebnou dobu provařit. Povrch polévky posypeme posekanými vlašskými ořechy a zakápneme olejem z vlašských ořechů.

Další jsou na řadě šťouchané brambory – moje asi nejoblíbenější příloha. Existují s osmaženou cibulkou, s nasekanou pažitkou, libečkem, se zelím a osmaženou cibulkou jako lepenice a v ještě mnoha dalších podobách. Tentokrát jsem oloupané a nakrájené brambory povařila v dostatečně osolené vodě. Poté jsem vodu slila, ještě horké brambory rozmačkala, přidala máslo a nakrájený nespařený medvědí česnek. Jako přílohu podáváme opečenou kotletku s kostí, protože ta je nejšťavnatější. A k tomu jen tak pro oko rajčátka pečená do slupky rozprasku.

A nakonec pomazánka. Použila jsem tvaroh od „Mléko z farmy“, je krémový a jeho lehce navinulá chuť se s jemnou vůní listů medvědího česneku perfektně doplňuje.

Na tmavém chlebu se bude tvarohová pomazánka vyjímat.

Užijte si sezónu medvědího česneku beze zbytku. Zaručeně si pochutnáte a navíc uděláte něco pro své zdraví.

Dobrou chuť!

Share

2 comments

 1. Tanein /

  Skvělé, zrovna mám přichystaný svazek medvědího česneku. Děkuji za inspiraci.

  • Pavlína
   Pavlína /

   Tak to je bezva, mějte se krásně a děkuji za milý komentář 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *