Prostě obyčejná česnečka…
Úno 15
Mrazivé počasí je doba, kdy se člověk těší domů. A horká polévka je přesně to, co zahřeje po všech stránkách. Pokud bojujete s nachlazením, bolestmi v krku a teplotou, je tady všelék. Už v minulosti babičky našich babiček věděly, jak léčivou moc česnek má. A to ještě nemluvím o tom, že se s nadcházející oblevou v předjaří vrátí období chřipek.
Já si vaření bez česneku prostě nedovedu představit a proto se česnek objevuje téměř v každém mém receptu. Nazvala bych ho klidně bratrem královny cibule. Recepty začínají slovy: „Nakrájíme cibuli a nasekáme česnek…“
Česnek
Jednou z jeho nejvýznamnějších složek je alliin, přeměňující se na allicin, silné přírodní antibiotikum.
Tato látka ničí jak viry, tak bakterie. Již staří Číňané, Řekové a Římané užívali česnek pro jeho antiparazitární a celkově posilující účinky. Také otroci, kteří stavěli egyptské pyramidy, se bouřili, když jim dozorci omezili příděl česneku. Pomáhal jim dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat tak bakteriální rovnováhu, proto si déle uchovali svou vytrvalost a sílu.
Česnek podporuje češtění dýchacích cest, zlepšuje odkašlávání a stimuluje pocení. Ideální denní dávka je 1 – 2 stroužky česneku alespoň třikrát denně. Důležité je česnek před konzumací buď podrtit, prolisovat nebo pořádně rozkousat. Jen tak mají účinné látky šanci se řádné uvolnit do našeho těla. V nevýhodě jsou lidé se slabším žlučníkem, kterým může trávení česneku působit nepříjemné pocity.
Česnek snižuje hladinu cholesterolu, rozšiřuje cévy, zlepšuje průtok krve a účinně tak snižuje vysoký krevní tlak.. Pomáhá také z krve vyplavovat přebytky cukru , je proto velmi přínosný pro diabetiky.
Zdroj: Internet
Měla bych ještě připomenout, že všechny úžasné vlastnosti česneku se týkají jeho konzumace především v syrovém stavu.
Kromě všech svých báječných vlastností dovede být česnek také krásný…
Na přípravu asi čtyř porcí polévky budeme potřebovat:
- 1/4 menší celerové bulvy
- 2 mrkve
- 1 kořen petržele
- 1 cibuli
- 8 menších brambor
- sůl
- 4 lžičky sušené majoránky
- 4 lžičky sádla
- několik stroužků česneku
- petrželku nebo pažitku na ozdobu
- pár plátků ementálu
- krajíc chleba
- olivový olej
- 1 litr vody
Kořenovou zeleninu očistíme, oloupanou cibuli překrojíme na poloviny. Vše vložíme do hrnce s vodou, přivedeme k varu a osolíme. Zmírníme zdroj tepla a zvolna vaříme asi hodinu. Patnáct minut před dokončením vložíme do vývaru oloupané brambory nakrájené na menší kostičky.
Během vaření brambor si rozetřeme česnek. Množství závisí na „odolnosti“ strávníka. Já dávám asi dva až tři stroužky na porci.
Na olivovém oleji si opečeme krajíce chleba. Na každý krajíc položíme asi dva plátky ementálu a pod grilem krátce zapečeme. Z takto připravené topinky si nožem nebo ozdobným vykrajovátkem připravíme krutony.
Do talíře vložíme porci uvařených brambor, přidáme lžičku sádla a nezapomeneme na dostatek sušené majoránky. Bez ní by česnečka nebyla dokonalá. A hlavně přidáme také rozetřený nebo prolisovaný česnek.
Existuje mnoho variant podávání česnečky. Někdo do polévky nakrájí šunku, někdo dává syrový žloutek nebo celé vejce. Někdo dělá masový vývar, jiný přidá do polévky krupky jiný zase trochu kmínu. Určitě jsem na spoustu dalších možností zapomněla. Šunka dle mého názoru chuť polévky příliš nevylepší. A možná ještě častější variantou je podávání polévky s kostičkami sýra nebo nastrouhaným sýrem. To považuji za největší nešvar. Sýr, zejména u nás obvyklý 30% Eidam, nebývá na dně talíře ani zdaleka tak velkým chuťovým obohacením polévky a výsledný efekt je spíš ten, že strávník připomíná pavouka, který právě tká své sítě. A to už nemluvím o mužích s plnovousem.
Vše zalijeme horkým vývarem, vložíme krutony, posypeme najemno nasekanou pažitkou a ihned podáváme.
Jako pokrm před návštěvou společenské akce bych česnečku zrovna nezvolila. Ale pokud si doma dáte talíř silné polévky všichni, pak vám vůně vašeho dechu nebude překážet. A navíc jste něco udělali pro své zdraví.
Dobrou chuť!