Rajčatová omáčka do spíže

Zář 07

Rajčatová omáčka do spíže

Ať už sklízíte plody z vlastní zahrádky nebo sem tam dostanete „přebytky“ od někoho z okolí – bednička čerstvých plodů je vždycky radost. Navíc je třeba vcelku rychle vymyslet, jak takovou úrodu zpracovat. Další důvod, proč milovat léto. Já tentokrát dostala kromě čili papriček, pórku a červené řepy také rajčátka různých tvarů a barev. Rozhodla jsem se připravit hustou rajčatovou omáčku, která poslouží jako základ na domácí pizzu, na rajčatovou polévku nebo na omáčku.

Použila jsem:

• 3 kg rajčat – klidně směs
• 4 střední žluté cibule
• 1 palici česneku
• 6 lžic olivového oleje
• 3 hrsti čerstvých bazalkových listů
• 125 g másla

Z tohoto množství surovin jsem vyrobila asi 2,5 litru husté rajčatové omáčky.

V litinovém hrnci rozpálíme olivový olej a na něm zprudka osmahneme nasekaný česnek, později přidáme cibuli. Jakmile je cibule sklovatá, přidáme rajčata pokrájená na větší kusy. V každém případě odstraníme část, kde byla stopka, případně i její další vnitřní bílou část. Vaříme na mírném plameni. Asi po 15 minutách přidáme omyté bazalkové listy i se stonky. Vaříme asi 25 minut.

ro3

Když je směs dostatečně rozvařená, vyjmeme bazalku. Já se původně chystala, že směs propasíruji, ale protože moje pasírka vypověděla službu, omáčku jsem rozmixovala tyčovým mixérem. Ten také pokaždé zachytil velké množství rajčatových slupek, takže po chvíli jich byla omáčka téměř zbavena. Do horké a rozmixované omáčky nakonec vložíme několik kostiček másla a za občasného promíchání necháme rozpustit.

rajc-om

Omáčkou naplníme vroucí vodou vymyté a vysušené sklenice, které uzavřeme, až omáčka trochu zchladne. Druhý den jsem sklenice s omáčkou zavařila, 20 minut na 90 stupňů. Po vyjmutí z hrnce jsem sklenice postavila dnem vzhůru – do zchladnutí.

rajc-om2

Ve spíži mám tak teď trochu konzervovaného léta… 🙂

romk

Pokud by se vám hodila etiketa na sklenice s omáčkou, je zde:

ro-text

Dobrou chuť!

Share

2 komentáře

 1. KATKA /

  Naprosto skvělá omáčka moc děkuji za recept určitě udělám letos další zásoby na zimu KATKA

  • Pavlína
   Pavlína /

   Katko, moc děkuji za pochvalu. Pokud rajčata nestačím sníst čerstvá, pak jsou mými favority tato omáčka nebo domácí kečup. Děkuji a měj se krásně, P. 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *