Rebarborové želé
Čvn 01
Na zahradách vyrostla rebarbora a určitě tam nějaký čas vydrží. Kdysi jsme ji mívali na zahradě a kynutý koláč s rebarborou chutnal úžasně. A když vám pak zbude pár stonků rebarbory, můžete je použít třeba na rebarborové želé. Velmi lehký, chuťově vyvážený dezert.
Rebarbora neboli reveň
Rebarbora pochází z Číny a Tibetu. O rozšíření do Evropy se postarali arabští obchodníci, kteří si jí cenili nejen jako pochoutky, ale také jako léku. Rebarbora zaujímá významné místo v čínském bylinném léčitelství.
Rebarbora neboli reveň je zelenina s vysoký obsahem vitamínů skupiny B, kyseliny listové, vápníku, draslíku, hořčíku, manganu a vlákniny. Vitamínu C má velmi málo. Rebarbora upravuje činnost střev, dobře působí na pokožku a kvalitu vlasů. Kvůli značnému množství kyseliny šťavelové však není vhodná pro nemocné trpící žlučovými či ledvinovými kameny, překyselením žaludku a při revmatismu.
Jedná se vlastně o zeleninu, která je z velké části využívána jako ovoce, nejčastěji do koláčů a kompotů. Často si můžeme pochutnat na rebarborovém džemu, protože je lahodný a pikantně nakyslý. Rebarbora však nepopře ani svůj zeleninový původ: podušená reveň je zajímavá příloha k masu.
U rebarbory se konzumují pouze řapíky a to tepelně opracované, nikoliv syrové. Před tepelnou úpravou je třeba stonky oloupat.
V dezertech bývá rebarbora nejčastěji kombinována s jahodami, protože jejich spojení je bezvadné. K tomu je však třeba mít jahody dokonale zralé, sladké a voňavé.
zdroj: internet
Na čtyři porce bude třeba:
-
200 g oloupaných stonků rebarbory
-
100 g třtinového cukru
-
1 balení želatiny (na 0.5l vody)
-
3 lžičky vody z růžových květů (nemusí být)
-
hustý bílý jogurt k podávání
Stonky rebarbory oloupeme, ale slupky nevyhodíme. Mají v sobě dost červeného barviva, které se nám při vaření bude hodit. Želé bude mít díky nim lehce růžovou barvu.
Oloupané stonky nakrájíme na asi 1 cm široké kousky. Do menší nádoby vlijeme něco přes půl litru studené vody (část se odpaří vařením). Část z ní odebereme a použijeme pro rozmíchání želatinového prášku.
V kastrůlku s vodou tedy máme kousky rebarbory, rebarborové slupky, cukr a vše vaříme do doby, až budou kousky rebarbory měkké, ale ne rozvařené. Takže asi 10 minut. Poté pinzetou vyjmeme slupky a přidáme vodu z růžových květů. K vůni rebarbory se bude báječně hodit. Do směsi vlijeme rozpuštěnou želatinu a necháme jednou velmi mírně probublat. Želatina nesmí přejít varem.
Kastrůlek odstavíme z tepelného zdroje a téměř zchladlou tekutinu naléváme do sklenic nebo mističek. Vložíme do lednice a necháme minimálně 4 hodiny ztuhnout.
Mám pro vás několik tipů, jak lehké rebarborové želé podávat. Tento osvěžující dezert se bude krásně vyjímat ve sklenkách na aperitiv, ozdobený nočkem z hustého bílého jogurtu…
Želé můžeme také podávat třeba jako v restauraci: vyklopené na talíři a k němu opět pár nočků z bílého jogurtu…
A nebo si prostě můžeme vyrobit domácí jogurt s rebarborovou příchutí. To je báječná varianta pro nedělní snídani…
Dobrou chuť!