Škubánky s vepřovou panenkou a fenyklem

Říj 18

Škubánky s vepřovou panenkou a fenyklem

Většina tradičních bramborových příloh už tady byla a tedy dalším z důvěrně známých bramborových jídel jsou škubánky. Jeden má rád škubánky jako přílohu k masu, jiný s mákem nebo tvarohem. Já patřím do té první skupiny.

Pro dnešek jsem připravila škubánky s masem, kterému dodá velmi zásadní chuť a vůni fenykl. Dnes opomíjené, ale pro naše babičky velmi často užívané koření. V obchodě můžeme zcela běžně koupit fenykl čerstvý, ale co semínka? Použijte je, tak jako já, na maso. Zcela závratně zvýrazní jeho chuť a voňavá šťáva nebude mít konkurenci.

Fenykl...

Fenykl

Léčivé účinky fenyklu znali už staří Řekové a Římané, kteří jeho semínka jedli jako zaručený prostředek proti nadváze. Je to nejenom chutná přísada do salátů, ale i jedno z nejstarších přírodních léčiv. Původ fenyklu sahá do Středomoří, k nám se dostal díky Benediktinům, kteří jej používali při nachlazení a zažívacích potížích. Je to opravdu ideální zelenina pro všechny ty, kteří trpí na nadýmání, plnost žaludku a střev, zácpu – váže totiž jedovaté a tukové látky ve střevech. Fenyklový olej je osvědčeným prostředkem při kašli, rýmě a zahlenění nosohltanu.

Obsahuje ve velké míře draslík, který je důležitý pro správnou funkci buněk, vitamin C pro imunitu a dále 12 důležitých stopových prvků a 14 aminokyselin v ideálním složení. Nezanedbatelná je i míra beta karotenu jako součást protirakovinné prevence. Čaj z plodů má uklidňující účinky. Fenykl snižuje cholesterol a posiluje imunitu i nervovou soustavu.

Je to rovněž ideální prostředek při hubnutí. Váže tuky ve střevech, takže se nemohou usadit v tukových polštářcích na břichu, stehnech a hýždích. A co víc: 100 g obsahuje pouze 12 kcal. Fenyklová semínka patří k nejstarším druhům koření, používají se i k přípravě čaje při škytavce. Mohou se žvýkat po jídle k odstranění zápachu z úst.

zdroj: Internet

Na škubánky jsem si připravila:

  • 1,5 kg oloupaných brambor (odrůda vhodná pro pyré)
  • 150 g hrubé mouky
  • sůl (na vaření brambor)

Na přípravu masa budeme potřebovat:

  • 2 vepřové panenky
  • 300 g plátků anglické slaniny
  • několik větviček čerstvého tymiánu
  • dvě lžičky fenyklových semínek
  • sůl, pepř
  • 0,5 dcl Armagnacu (nemusí být)

Škubánky s masem jsem podávala společně s ragú z lišek, na které jsem použila:

  • 200 g lišek
  • 100 anglické slaniny
  • 1 kapii
  • 1 červenou cibuli
  • plátek másla

Připravené suroviny...

Do středu dvojité vrstvy alobalu, která dostatečně přesahuje délku panenek (kvůli pečlivému zabalení), naklademe plátky slaniny tak, aby se trochu překrývaly. Na slaninu dáme několik větviček tymiánu a na ně položíme osolené a mírně opepřené panenky, opačnými konci k sobě (tedy užší konec jedné vedle širšího konce druhé).

Maso posypeme semínky fenyklu, zastříkneme koňakem, přidáme zbylé větvičky tymiánu a opět poskládáme překrývajícími se plátky slaniny. Celý balíček pevně uzavřeme a uložíme na několik hodin do ledničky. Poté vložíme do trouby předehřáté na 220 stupňů a pečeme přibližně 40 až 50 minut. Pak balíček opatrně nahoře otevřeme a maso zkontrolujeme.

Panenky s fenyklem, tymiánem, slaninou a koňakem...

V alobalu se pečením vytvořila spousta lahodné šťávy, která bude nejen báječná k masu a nádherně voní. Bude také velkým pomocníkem při podávání a předchozím tvarování škubánků.

Maso je pečené a máme spoustu šťávy...

Škubánky si připravíme společně s panenkami. Oloupané a nakrájené brambory uvaříme ve větším hrnci v osolené vodě. Hotové brambory slijeme, ale část vody z brambor si uchováme stranou. Brambory nejprve trochu rozmačkáme šťouchadlem a pak opačným koncem vařečky uděláme do šťouchaných brambor několik děr až ke dnu hrnce. Na povrch rozšťouchaných brambor a do děr nasypeme hrubou mouku a vše zalijeme horkou vodou z brambor tak, aby jen trochu brambory a mouku překrývala. A teď je tady důležitý krok: vše musíme udržet v teple, aby se mouka důkladně „propařila“. Nejlépe tedy bude držet se opět postupu našich babiček: Přiklopený hrnec obalíme utěrkou a uložíme asi na 20 minut pod peřinu.

Postup výroby škubánků...

Pak přijde fyzicky nejnáročnější část celého postupu – škubánky je třeba velmi důkladně vymíchat do hladka. Je to trochu náročné, ale po přibližně deseti minutách bude výsledek perfektní.

Pak stačí vzít do každé ruky jednu polévkovou lžíci, kterou jsme smočili ve vypečené šťávě z masa a dvěma lžícemi proti sobě tvarujeme škubánky.

Dobrou chuť!

A nakonec si uděláme ragú z lišek, jehož příprava je jednoduchá a rychlá. Cibuli nakrájíme na tenká půlkolečka, červenou kapii na drobné proužky, anglickou slaninu na malé kostičky. Důkladně očištěné lišky, jsou-li větší, rovněž překrojíme. Kostičky slaniny na pánvi rozpustíme a rychle na ní orestujeme cibuli. Přidáme kapii a po chvíli i lišky. Lehce opepříme, osolíme a vše restujeme až jsou lišky měkké. Nakonec ragú zjemníme přidáním kousku másla.

Ragú z lišek, kapie a červené cibule...

Panenky jsme i se slaninou nakrájeli na plátky, ragú z lišek tvoří na nahřátém talíři pro maso i škubánky peřinku. Zalijeme trochou šťávy z masa a můžeme podávat.

Na peřince z liškového ragú...

Takovým jídlem zaručeně potěšíte i nejvzácnější návštěvu a možná u vás fenykl stoupne v ceně.

Dobrou chuť!

Dobrou chuť!

Share

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *