Zajíc načerno s kaštanovým knedlíkem
Led 23
Mrazivé počasí je doba, kdy se člověk těší domů. Pak jsou tu oprášené babiččiny recepty – to je přesně to, co nás zahřeje v žaludku i na duši. Připravte si tedy na posilněnou staročeskou klasiku – zajíce načerno.
- 4 zaječí stehna
- 10 g uzeného špeku
- livový olej
- ½ menší celerové bulvy
- 1 petržel
- 3 menší mrkve
- 1 cibule
- 12 sušených švestek bez pecek
- 2 lžíce třtinového cukru
- 4 lžíce švestkových povidel
- 1 citrón
- ½ l suchého červeného vína
- ½ l zvěřinového nebo zeleninového vývaru
- 50 g strouhaného perníku
- 1/16 másla
- snítka čerstvého rozmarýnu
- snítka čerstvého tymiánu
- 8 kuliček černého pepře, 4 kuličky nového koření, 12 kuliček jalovce, 2 bobkové listy
- 5 cl slivovice
Kaštanové knedlíky
-
6 dva dny starých rohlíků nebo housek
-
1 střední cibule
-
16 pečených kaštanů
-
svazeček petrželové natě
-
5 dkg špeku
-
3 vejce
-
cca 2 dcl mléka
-
1/16 másla
-
muškátový oříšek
-
mletý pepř
Rohlíky nebo housky nakrájíme na menší kostičky. Pečené kaštany pokrájíme na drobné kousky a přidáme ke kostičkám rohlíků. Špek nakrájíme na malé kostičky a v pánvi ho pomalu vyškvaříme. Pak přidáme oloupanou, nadrobno nakrájenou cibuli a necháme zesklovatět. Přidáme nadrobno pokrájenou petrželku a krátce orestujeme. Poté pánev odstavíme a po chvíli necháme v cibulovém základu rozpustit máslo. Mezi tím do vhodné nádoby vlijeme mléko, přidáme celá vejce, nastrouhaný muškátový oříšek a velmi lehce opepříme. Vše důkladně rozkvedláme a vlijeme do prochladlého cibulového základu. Promícháme a vlijeme na housky. Dobře, ale jen zlehka promísíme. Zdá-li se hmota moc suchá, přidáme opatrně mléko. Stane-li se, že je naopak moc vlhká, zahustíme jí strouhankou. Nesolíme.
Čtyři hrnky velikosti 1/4l s kolmými stěnami důkladně vymažeme máslem a do dvou třetin je naplníme směsí, kterou trochu přitlačíme ke dnu. Vršek každého hrnku přikryjeme alobalem. Je to kvůli tomu, aby z pokličky později sražená pára nekapala do hrnečků.
Všechny vložíme do hrnce s vodou, která sahá maximálně do poloviny výšky hrnečků. Vaříme přiklopené cca 15-20 minut. Po vyjmutí z vody a částečném zchladnutí vyklopíme a krájíme nití.
Zaječí stehna prošpikujeme proužky uzeného špeku. Špikování nám půjde lépe od ruky, když si špek (klidně večer předem) nakrájíme na hranolky potřebné velikosti a ty naskládáme jeden vedle druhého na prkénko (nebo do plastové nádoby) a uložíme do mrazáku. Takto připravený špek pak do masa pronikne daleko lépe.
Stehna osolíme a opečeme v litinovém kastrolu na olivovém oleji z obou stran, aby se maso zatáhlo. Po opečení stehna vyjmeme, přidáme zbylou slaninu nakrájenou na kostičky a třtinový cukr. Jakmile cukr zkaramelizuje, vsypeme nakrájenou zeleninu: mrkev, petržel, celer. Zeleninu asi 10 minut za stálého míchání restujeme a teprve ke konci přidáme nakrájenou cibuli. Pokud bychom ji přidali současně se zeleninou, mohla by se připalovat.
Než do orestované zeleniny zpět vložíme opečená stehna s výpekem, připravíme si balíčky s kořením, abychom se na konci vyhnuli pracnému vybírání kuliček ze základu omáčky. Koření můžeme zabalit třeba do jemné gázy nebo pytlíčků z jemného plátna. Skvěle však poslouží i čajové filtry. Teď už zbývá přidat pouze několik snítek tymiánu a rozmarýnu, vše zalijeme asi ¼ l vína a doplníme vývarem tak, aby tekutina stehna zakrývala. Přidáme ještě citrón nakrájený na plátky zbavené kůry, bílé dužiny a peciček. Přikryjeme pokličkou a na mírném plameni dusíme.
Během dušení občas obsah kastrolu zkontrolujeme. Maso obracíme a základ, je-li to třeba, podléváme vínem. Dusíme asi 1 a 1/2 hodiny, do změknutí masa. Poté ze základu stehna vyjmeme, odstraníme sáčky s kořením, snítky bylinek a základ rozmixujeme. Vzniklou omáčku vrátíme na sporák, přidáme sušené švestky, povidla, nastrouhaný (nebo alespoň na velmi tenké plátky nakájený) perník a vše dobře provaříme. Nakonec omáčku zjemníme přidáním másla, podle chuti přisolíme a doladíme slivovicí.
Podáváme s kaštanovými knedlíky a omáčku sypeme plátky mandlí.
Dobrou chuť!