Zeleninová polévka se šalvějovými chipsy
Zář 16
Oranžová barva, která nás pohladí po duši. Taková je polévka z kořenové zeleniny. Hodí se pro přípravu v kteroukoliv roční dobu, ale s přicházejícím podzimem dostáváme na polévky chuť častěji. Použila jsem tu nejobyčejnější kořenovou zeleninu:
- mrkev dodala polévce barvu
- pastinák aroma
- pórek a brambory sílu
Na několika lžících olivového oleje opečeme kostky mrkve, pastináku a proužky pórku. Když se rozvoní, zalijeme horkou vodou a přivedeme k varu. Přidáme oloupané a na malé kostky nakrájené brambory.
Vaříme do změknutí brambor. Polévku podle vlastní chuti osolíme. Poté celé množství rozmixujeme ponorným mixérem.
Polévku jsem ozdobila šalvějovými chipsy. Šalvěj najdeme na zahrádce v každém ročním období.
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Šalvěj byla v dějinách vysoce hodnocena a v mnoha zemích vážena pro svůj vliv na dlouhověkost. V 17. Století si ji Číňané tak považovali, že s holandskými obchodníky směňovali tři bedny čínského čaje za jedinou bednu šalvějových listů.
Jeden šéfkuchař napsal: „Ve velké kulinářské opeře představuje šalvěj snadno se urážející a rozmarnou primadonu. Má ráda téměř celé jeviště jen pro sebe.“ Má ovšem opravdu své hodnoty: jako prostředek přispívající k trávení ostrých pokrmů i sladkých moučníků. K doplnění jejích předností zbývá dodat, že šalvěj je současně krásným aromatickým keříkem oblíbeným u včel.
Pro odpuzování hmyzu se lístky šalvěje kladou do skříní s prádlem. Pro dezinfekci prostoru se šalvějové listy spálí na rozžhaveném dřevném uhlí nebo se povaří ve vodě. Šalvějový kouř potlačuje zvířecí a kuchyňské pachy.
Listy napomáhají trávení a mají antiseptické účinky, obsahují estrogen. Šalvěj pomáhá léčit průjem. Šalvějový čaj po jídle napomáhá trávení, snižuje potivost, zklidňuje kašel a rýmu. Šalvějový čaj s vínem posiluje nervy a krev. Pivo ze šalvěje muškátové se proslavilo svými opojnými účinky.
Šalvěj by se neměla užívat ve větších dávkách, ani dlouhodobě.
Zdroj: Bylínář
Jednotlivé lístky šalvěje opláchneme, pečlivě osušíme a zprudka pečeme na trošce olivového oleje asi jednu minutu. Lístky začnou tmavnout, vytratí se jejich dužnatost a budou křupavé. Právě tak by měly vypadat šalvějové chipsy. Několik jich pinzetou položíme na povrch polévky do talíře. Šalvějové chipsy lze s úspěchem použít i k jiným krémovým polévkám.
Polévku ještě zakápneme olivovým olejem, který je po upečení šalvějových lístků lehce zbarven do zelena a příjemně voní. Na závěr vše můžeme ochutit čerstvě mletým pepřem.
Dobrou chuť!