Koprová omáčka s hovězím masem
Srp 22
Koprová omáčka patří mezi nejrozporuplnější jídla české kuchyně. Zatímco jeden se při pomyšlení na ni s láskou zasní, druhý se zamračí. Ti, kterým stačila pokazit dojem školní jídelna, ji většinou nemají rádi. Patřím však naštěstí mezi skupinu, která tuto vynikající omáčku ochutnala od své babičky, podávanou vždy s vařeným hovězím masem a houskovým knedlíkem.
Kopr vonný (Anethum graveolens)
Rostlina z čeledi miříkovitých. Dorůstá výšky až 1 m, kvete od června do září. O kopru nacházíme zmínky už ve starém Egyptě a také později, roku 812 Karel Veliký, vědom si jeho kulinářského i léčivého významu, nařídil pěstovat kopr na svých statcích.
Z kopru používáme nať, listy, kvetoucí okolíky, zralé i nezralé semeno. Lze sklízet až do doby květu, výborně se suší. Koprový čaj působí při zažívacích obtížích a nadýmání, je doporučován na ledvinová onemocnění díky svým močopudným vlastnostem. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti. Semena kopru obsahují vitamín C, A, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek. Žvýkání koprových semen způsobuje sladší dech. Dříve býval kopr doporučován proti bolení hlavy a rozšiřování cév.
Zdroj: Internet
Do omáčky budeme přidávat také smetanu. Pro tento účel je nejvhodnější použití smetany créme fraiche, která je původem z Francie. Je hladká, krémová a obsahuje minimálně 30% tuku. Právě díky tomu se nesráží a je tak ideální k přípravě krémových polévek a omáček. V českých obchodech jsem zatím objevila pouze jednu adekvátní podobu, kterou je Chef de Créme od Yoplait.
Créme fraiche si však můžeme vyrobit i doma. Stačí v misce smíchat jedno balení smetany ke šlehání s vysokým procentem tuku a jedno balení zakysané smetany. Misku zakryjeme potravinovou fólií a necháme odležet při pokojové teplotě nejméně 24, lépe však 36 hodin.
Na každou omáčku je třeba mít po ruce dobrý hovězí vývar. Ten si připravíme stejně jako v případě rajské omáčky. Na vaření masa si připravíme:
- 1 kg hovězího masa (loupaná plec, kulatá plec, váleček)
- 1 větší cibuli
- 2 mrkve
- 1 petrželový kořen
- ½ celerové bulvy
- 1 stroužek česneku
- 1 hrst sušených hub
- Koření: 10 kuliček černého pepře, 5 kuliček nového koření a 3 bobkové listy
- sůl
Nejprve, třeba den předem, uvaříme hovězí maso. Maso vkládáme do vroucí vody, aby si uchovalo chuť a většinu živin. Pokud bychom maso vložili do studené vody, získáme naopak silný vývar. Do hrnce k masu přidáme očištěnou, na větší kusy nakrájenou, kořenovou zeleninu, cibuli ve slupce rozkrojenou na polovinu (slupka dá vývaru barvu) sůl a koření. Přihodíme také hrstičku sušených hub. Ty také dodají každému vývaru sílu i barvu.
Na koprovou omáčku potřebujeme:
-
120 g hladké mouky
-
100 g přepuštěného másla
-
1 l vývaru
-
400 g zakysané smetany créme fraiche
-
3 lžíce najemno posekaného kopru
Mouku nasucho opražíme. Jakmile získá světle žlutou barvu, přidáme rozpuštěné máslo a stále důkladně mícháme. Postupně doléváme horký hovězí vývar a za stálého míchání necháme základ omáčky dobře, nejméně 25 minut na velmi mírném plameni provařit. Základ omáčky by měl mít hustší konzistenci. Po provaření přidáme kopr a jakmile přejde varem, přidáme hustou zakysanou smetanu. Důkladně prošleháme a omáčka je hotová. Není třeba používat ocet ani cukr, díky zakysané smetaně má omáčka tu správnou chuť.
Důstojnou přílohou k výborné omáčce je také domácí houskový knedlík. Jeho výroba se rozhodně vyplatí, přece knedlíky nevaříme denně. Domácí knedlík báječně chutná a navíc se v omáčce na talíři nerozpustí.
Koprovou omáčku společně s plátky masa a houskovými knedlíky podáváme na nahřátých talířích.
Dobrou chuť!