Salát z bedýnky: Rukola, mizuna a kozí sýr
Čvc 15
Salátů se dá vymyslet nekonečně mnoho. K vytvoření zajímavého salátu mohou také velkou měrou přispět neobvyklé suroviny.
K takovým jsem se měla možnost dostat úplnou náhodou. Měla jsem štěstí a podařilo se mi zařadit se mezi odběratele bedýnek zeleniny z Ekofarmy Ředhošť. Byla to náhoda a jsem za ni moc ráda, protože o tento způsob odběru bio-zeleniny přímo od zdroje zájem každým dnem narůstá. Vždy dva dny před rozvážkou obdržím informační e-mail, jaký bude obsah bedýnky. Společně se zeleninou jsou v papírovém sáčku také vloženy letáčky s informacemi (někdy i s receptem) k neznámým nebo méně obvyklým druhům. Funguje to prostě bezvadně.
Právě díky bedýnkám se najednou v mé kuchyni objevila mizuna, mibuna, jedlá chryzantéma, červený šťovík, listová hořčice, mladý česnek, mladé tuřínky, černá toskánská kapusta a mnoho dalších druhů jinak ne až tak běžné zeleniny.
Z listových směsí jsem doslova nadšená a s radostí zkouším někdy divoké kombinace. Nejvíce mi chutnají zelené listy společně s čerstvým kozím sýrem. Zrovna jsem jich měla doma několik, a to přímo od výrobce. Pocházejí z ekologické kozí farmy v Merbolticích a jsou vynikající.
Všechno zelené lupení jsem tedy opláchla, vložila do odstředivky na salát a zbavila tak listy a lístečky přebytečné vody.
Pro salát jsem použila několik listů pekingského zelí, které bylo v bedýnce, dále pak roketu a členité stonky mizuny.
Pekingské zelí
V obchodech bývá název zaměňován za „čínské zelí“. Čínské zelí má volné tužší listy, zatímco pekingské zelí tvoří hlávky. Jedná se o nízkoenergetickou zeleninu, která například obsahuje ve 100 g více vitamínu C, než citróny. Kromě jiného obsahuje velmi mnoho draslíku, také vápníku, hořčíku, železa a síry. Obsahuje také látky s hojivým účinkem na zažívací trakt.
Rukola – Roketa
Tvarem je podobná pampelišce, chutí ředkvičce. Rukola má štíhlejší listy a je ostřejší, roketa je chuťově jemnější a tvarem oblá. Rukola má velmi vysoký obsah vitamínu C, podporuje chuť k jídlu a čistí krev. Je přírodní alternativou při detoxikaci jater.
Mizuna
Jedná se o bylinu původem z Asie, kterou můžeme využít jako salát nebo jako jedlou dekoraci. Je výborným zdrojem vitamínů C, A a obsahuje několik dalších vitamínů a minerálů, stejně jako vlákninu a proteiny.
Tuřínek
Tuřínek je kořenová zelenina původem z Japonska, kde se nazývá Kabu. Většinou má bílou barvu, ale jsou i odrůdy červené. Jde o zeleninu bohatou na bílkoviny a vápník. Velmi často se nakládá, dá se i rychle osmahnout. Nejčastěji se používá za syrova do salátů. Jeho chuť je velmi jemná, podobná kedlubně či ředkvičce.
Salát jsem doplnila o žlutá třešňová rajčátka a vše promíchala se zálivkou.
Na zálivku potřebujeme:
- 1 šalotku nakrájenou najemno
- 5 lžic olivové oleje extra virgin
- 2 lžíce balsamikového octa
- šťávu z poloviny citrónu
- kůru z poloviny citrónu
V míse promícháme osušené zelené listy se zálivkou. Listy naaranžujeme na talíř a poklademe rozkrájenými rajčátky, plátky tuřínku a kousky kozího sýra. Zalijeme zbývající zálivkou. Můžeme lehce posypat čerstvě mletým pepřem.
Podáváme nejlépe s křupavou bagetou…
Dobrou chuť!