Kukuřičné kuřátko s pečenou zeleninou a glazovanou mrkvičkou
Led 19
Pro obyčejné pečené kuřátko mám od malička slabost. V dobách, kdy nebylo grilované, přesolené (a divně marinované) kuře v každém obchodě a v každém stánku, bylo pro mne grilované nebo obyčejně pečené kuře doma vždycky svátkem. Patřilo a dosud patří mezi moje nejoblíbenější jídla, protože moc ráda okusuji kostičky a v případě dobře pečeného kuřátka neodolám ani chrupavkám, abych podpořila ty v mém těle a potěšila mlsnou duši 🙂 Z dobře pečeného kuřátka nezbyde na mém talíři téměř nic. Velmi ráda vzpomínám na návraty z letního tábora nebo jarních prázdnin, kdy mne doma čekalo (předem „objednané“) jídlo: pečené kuře, vařené brambory a okurkový salát. Poezie…
V případě tohoto kuřete jsem tedy neuvažovala o jiné možnosti, zejména proto, že kvalitní kuřecí maso je fajn si vychutnat v té nejobyčejnější úpravě – prostě pečené. A kukuřičné kuře nepochybně mezi kvalitní maso patří. Už na první pohled je patrný rozdíl v barvě kůže i masa.
Ke kuřátku jsem do trouby přidala i zeleninu, kterou máme v tomto čase po ruce a vznikla tak barevná a zajímavá příloha.
Na vaření bude třeba:
-
1 kukřičné kuřátko o váze asi 1,2 kg
-
3 lžíce olivového oleje
-
sůl
-
svazeček čerstvého tymiánu
-
6 menších brambor
-
3 jablka
-
6 šalotek
-
2 fenyklové bulvy
-
10 stroužků česneku
-
100 g másla
-
svazeček karotky
-
0,1 dcl Calvadosu
-
balzamikový ocet
-
třtinový cukr
Kuře dobře omyjeme, uvnitř i na povrchu dobře prosolíme. Svážeme stehýnka, aby držela u těla kuřete, ale ještě před tím do břišní dutiny vložíme kus másla a několik větviček čerstvého tymiánu. Kuře položíme nejprve na prsa do pečící nádoby, kde jsme po dně rozetřeli trochu olivového oleje. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů do doby, než kůže začne chytat barvu.
A můžeme začít s přípravou zeleniny. Brambory dobře omyjeme a nakrájíme na čtvrtiny. Pokud mají slabší slupku, neloupeme je. Červenou papriku nakrájíme na širší proužky, šalotky pouze oloupeme, ale ponecháme v celku. Pro pečení jsem zvolila také fenykl, který je prostě skvělý a pečený chutná neodolatelně. Fenyklové bulvy jsem rozkrojila po délce na čtvrtiny. Stroužky česneku ponecháme ve slupce, upečené půjdou krásně vyloupnout. Jablkům odstraníme jadřinec a nakrájíme je na menší dílky.
Kuře v troubě obrátíme prsíčky vzhůru a troubu zmírníme asi na 150 stupňů. Asi 45 minut před koncem pečení nasypeme kolem kuřete pokrájenou zeleninu, kterou promícháme s tymiánovými větvičkami a přiměřenou dávkou olivového oleje. Lehce osolíme a opepříme.
Zatímco se kuře peče, oškrábeme mrkvičky, kterým jsme ponechali kvůli vzhledu krátké zbytky natě. Mrkev nekrájíme, vložíme do vroucí trochu osolené vody a povaříme do doby, než bude „al dente“. Pak vodu slijeme a mrkev uchováme v teple. Pro glazování budeme potřebovat výpek ze zeleniny a kuřete.
Asi 15 minut před koncem pečení na kuře nalijeme dávku Calvadosu, který vykoná zázrak. Šťáva z kuřete, ze sladkokyselých jablíček, šalotek a dužnaté papriky vytvoří bezchybný chuťový akord.
Na povrchu pečeného kuřete necháme rozpustit kousek másla a společně se zeleninou uchováme kuře v teple. Výpek slijeme do pánve s nepřilnavým povrchem. Tekutinu malinko zredukujeme, podle chuti můžeme lehce dosladit třtinovým cukrem a dochutit balzamikovým octem. Za pár minut přidáme mrkev, kterou ve zlatavé šťávě důkladně obalíme.
Hotovo, můžeme podávat. Na nahřátý talíř dáme porci kuřete, porci zeleniny a několik mrkviček. Zredukovanou šťávou lehce zalijeme jak kuře, tak zeleninu.
Ozdobíme snítkou fenyklu a Calvados si necháme buď jako digestiv nebo může posloužit jako aperitiv.
Dobrou chuť!
Pavlínko, s těmi pečenými kuřaty na různé způsoby mi tedy děláte šílené chutě, máte to vše tak překrásně nafocené
Zdeno, děkuji 😀 Pečené kuře mám moc ráda a dle mého názoru je efektnější, než „kuřecí prsa 100 x stejně“ 😛 Dobrou chuť a díky za Vaše komentáře 🙂