Pesto z medvědího česneku s domácími širokými nudlemi
Čvn 09
Dostala se mi do ruky kytička medvědího česneku. Kdo tuto bylinku nezná, na první pohled mu přijdou na mysl konvalinky – podoba je zřejmá a proto dávejte pozor na záměnu při sběru ve volné přírodě. Listy medvědího česneku však zdaleka nejsou tak dužnaté a obsahují allicin, takže velmi intenzivně voní po česneku.
Medvědí česnek (Allium Ursinum)
Medvědí česnek je velmi stará léčivá rostlina a byla známá už Germánům a Keltům. V sídlech z mladší doby kamenné, v předhůří Alp, se našly až překvapivě často zbytky medvědího česneku. Keltové z Walesu tuto rostlinu uctívali, jedli ji před bitvou, aby se tímto způsobem posílili a mohli jít do boje. Vypráví se také, že medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev.
Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, ale je mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry. V každém případě ovlivňuje funkce žaludku, střev, žlučníku a jater. Této rostlině se také připisuje pozitivní vliv na arteriosklerózu, na vysoký krevní tlak a na poruchy trávení. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat 2 – 3 hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.
Mladé rostlinky sbíráme před rozkvětem, cibulky koncem léta nebo na podzim. Cibulky česneku medvědího se mohou používat i místo česneku kuchyňského.
Jedna z předností je ta, že i když chutná a voní jako česnek, tak konzument není po česneku cítit.
zdroj: internet
Pesto z medvědího česneku je variantou klasického pesta Genovese, které obsahuje čerstvou bazalku, česnek, piniová jádra, parmazán a olivový olej. Protože už z názvu je jasné, že česnek přidávat nemusíme, ingrediencí stačí ještě méně:
Na výrobu pesta je třeba:
- svazek dobře omytých listů medvědího česneku
- 8 ks vlašských ořechů
- 3 lžíce parmazánu
- 2 dcl olivového oleje extra virgine
- špetka soli
Pro přípravu jsem tentokrát využila první nádherně slunné soboty. Focení ingrediencí na zahradě se samozřejmě neobešlo bez asistence kocourů…
Pak jsem se přesunula do kuchyně pesto vyrobit, ale nenašla se žádná další pomocná tlapka, která by mne následovala. Po sluníčku jsme totiž letos už toužili všichni – i kocouři.
Výroba pesta je velmi snadná a rychlá. Do nádoby pro ponorný ruční mixér jsem dala zelené listy a vyloupaná jádra vlašských ořechů. Pro toto pesto mi připadaly prostě vhodnější. Olivový olej jsem přidávala postupně. Přisypala jsem najemno nastrouhaný parmazán, doplnila ještě olivový olej, abych směs trochu zředila a pak dle chuti osolila. Ale to už jen skutečně velmi málo, záleží na chuti každého.
Pesto uchováme v chladu nejlépe ve vroucí vodou vylitých a vysušených sklenkách s pevným uzávěrem. Sklenice nebudeme plnit až po okraj, abychom povrch pesta mohli zakápnout vrstvou olivového oleje. Takto uložené pesto vydrží v chladničce několik týdnů.
Výborné pesto si zaslouží kvalitní těstoviny. Tedy nejlépe domácí. Rozhodla jsem se pro široké nudle. Takové se stejně v obchodech téměř nedají koupit.
Na výrobu širokých nudlí si připravíme:
- 300 g hladké mouky
- 3 celá vejce
- 3 lžíce olivového oleje extra virgine
- špetku soli
Z uvedených surovin vypracujeme hladké těsto, které necháme alespoň půl hodiny odpočinout v lednici.
Odpočinuté těsto rozdělíme na tři části. Každou z nich zploštíme a protáhneme strojkem na těstoviny nastaveným na nejširší pláty. Plát přeložíme (viz. foto), opět protáhneme strojkem a tento postup opakujeme alespoň dvakrát. Těsto se tak ještě dokonaleji propracuje.
Vzdálenost mezi válci strojku postupně snižujeme až na šíři 3 – ta je ideální. Vzdálenost válců označená stupněm 1 je nejvhodnější pro vytvoření velmi slabých plátů vhodných na výrobu plněných těstovin.
Pláty těsta lehce posypeme moukou a necháme trochu vyschnout – odpočinout. Pak z plátů nakrájíme rádlem nebo nožem nudle široké podle vlastního přání a postupně je prohazujeme v míse s moukou, aby se znovu neslepily. Široké ručně krájené nudle, které rozhodně nejsou jedna jako druhá, působí rustikálně.
Vroucí vodu osolíme, přidáme pár kapek olivového oleje a vložíme těstoviny. Vaříme tak, aby byly tzv. na skus, tedy asi 5 minut. Po zcezení je ještě horké smícháme s bohatou dávkou pesta. Podáváme na nahřátém talíři posypané najemno nastrouhaným parmazánem, zakápnuté olejem z vlašských ořechů.
Zapíjíme červeným vínem…
Už jsem se jistě několikrát zmínila, jak velmi mám ráda bazalku. Musím však uznat, že pesto z medvědího česneku je ve své chuti velmi jemné a dle mého názoru i zajímavější.
Dobrou chuť!